Bavlnářský průmysl v USA na pokraji kolapsu

02_usa

Americké továrny na zpracování bavlny zažívají bezprecedentní útlum. Poptávka po jejich produktech rapidně klesá a závody se jeden za druhým uzavírají. Situace je natolik vážná, že spotřeba bavlny v tomto sektoru dosáhne nejnižší úrovně za více než století. Jaké jsou příčiny tohoto dramatického propadu?

Rychlý pád někdejšího giganta

Před více než sto lety, na přelomu 19. a 20. století, zažíval bavlnářský průmysl v USA velký rozkvět. V době konání Světové výstavy v Chicagu v roce 1893 fungovalo na americkém území téměř 900 továren zabývajících se zpracováním bavlny. Dnes je tento počet mnohonásobně nižší – pouhá stovka závodů udržuje textilní výrobu při životě, podle odhadů Národní rady pro bavlnu.

Klíčovým faktorem tohoto propad je odliv poptávky ze strany domácích výrobců. Ilena Pengová z agentury Bloomberg upozornila, že „poptávka po bavlně ze strany amerických výrobců neúprosně klesá – a stále se zrychluje“. Důsledky jsou fatální – jen v posledních pěti měsících roku 2023 muselo být uzavřeno osm bavlnářských podniků.

Obchodní dohody a nekontrolované dovozy

Hlavní příčinou krizové situace jsou podle odborníků měnící se obchodní dohody, které narušily zaběhlé pořádky v textilním průmyslu. „Vedoucí představitelé výroby obviňují nedávné překotné uzavření několika mlýnů z de minimis,“ napsal John McCurry z Farm Progress. Tento termín označuje mezeru v obchodní politice, díky níž jsou dovozy pod 800 dolarů osvobozeny od daní. To ale umožňuje masivní příliv levného zahraničního zboží na americký trh bez celních bariér.

Národní rada textilních organizací tvrdí, že s rozmachem elektronického obchodu se mechanismus de minimis nyní agresivně využívá a umožňuje, aby se na americký trh dostaly bez cla miliony výrobků, které by jinak podléhaly clu. Důsledky pro domácí firmy jsou likvidační a Národní rada viní de minimis ze ztráty osmi závodů během posledních tří měsíců.

Historicky nízká spotřeba bavlny

Propad bavlnářského průmyslu v USA ilustrují i nejnovější čísla o spotřebě surové bavlny. Služba ekonomického výzkumu ministerstva zemědělství odhaduje, že pro hospodářský rok 2023/24 klesne tento ukazatel na pouhých 1,9 milionu balíků. „Pokud by se toto číslo naplnilo, spotřeba bavlny v amerických textilkách by klesla na nejnižší úroveň za posledních více než 100 let – od hospodářského roku 1884/85,“ uvádí se ve zprávě.

Závislost na exportu znamená riziko

Zatímco domácí poptávka skomírá, americká bavlna naštěstí stále nachází odbytiště na zahraničních trzích. Podle vládních údajů bude v letošním roce vyvezeno více než tři čtvrtiny celkové nabídky, což je historicky nejvyšší podíl. Tato jednostranná orientace na export ale přináší řadu rizik. „Nadměrná závislost na exportní poptávce činí zemědělce náchylnějšími ke geopolitice a dalším poruchám,“ varoval Gary Adams, generální ředitel Národní bavlnářské rady.

Zdroje info: Reddit, https://www.wigantoday.net/heritage-and-retro/heritage/exclusive-see-inside-the-wigan-mill-that-is-set-to-be-the-first-phase-of-the-cotton-works-4600333, https://farmpolicynews.illinois.edu/2024/03/u-s-cotton-mills-rapidly-closing/

Náhledové foto: Pixabay