TikTok žádá naléhá na zrušení budoucího zákazu aplikace v USA

Čínská společnost ByteDance, která vytvořila a spravuje populární sociální síť TikTok, se ohradila vůči chystanému zákazu této aplikace v USA. Americká vláda uspěla se zákonem, který vzejde
v platnost 19. ledna. Číňané apelují na americký soud, aby zrušil tento zákaz. Podle nich je tento zákaz pouze metodou, jak je nelegálně donutit k prodeji, a tím získání jejich unikátních algoritmů. ByteDance ještě dodává, že americká vláda odmítá jakékoliv seriózní jednání. V USA je TikTok velmi populární, používá ho více než 170 milionů obyvatel.

Zákon, který omezuje svobodu v USA

ByteDance útočí na zákon, který je pravým opakem svobody, na kterou jsou tak hrdí v USA. Místo toho, aby měli sami uživatelé volbu vlastního výběru, americká vláda se snaží vzít osud do vlastních rukou pod záminkou falešných obvinění týkajících se údajného špehování amerických obyvatel
a vládních činitelů. Americký odvolávací soud pro District of Columbia přijme námitky ze strany čínské společnosti 16. září. Právě v tento den se rozhodne, zda nátlaková hra ze strany americké vlády vyhraje, nebo TikTok bude moci nadále svobodně fungovat na území USA.

Bezpečnostní obavy

Americká vláda došla k závěru, že by čínská společnost mohla špehovat americké občany nebo státní úřadníky. Proto se rozhodla stanovit tento zákon, který podpořila většina vládních činitelů. Již v minulosti se o něco podobného pokoušel bývalý americký prezident Donald Trump. Ve svých pokusech však selhal. A právě Trump nedávno otočil svůj postoj vůči této aplikaci a nepřeje si, aby byla zrušena. Místo toho navrhuje, aby se více zaměřilo na bezpečnost a soukromí uživatelů.

Podle právníků zastupujících TikTok odmítají jakékoliv pokusy o špehování. Naopak tvrdí, že schválený zákon porušuje právo na svobodu. TikTok navíc deklaruje, že jakýkoliv prodej nelze provést, celá záležitost by se táhla roky.

ByteDance investoval více než 2 miliardy dolarů do návrhu dohody o národní bezpečnosti na ochranu amerických uživatelských dat na TikToku. Dohoda obsahovala i možnost „kill switch”, která umožňovala americké vládě pozastavit činnost TikToku, pokud by došlo k porušení dohody. USA si ale stála za svým a požadovalo po čínské společnosti, aby jim předala zdrojový kód.

Zdroj: https://www.reuters.com/legal/tiktok-says-us-ban-is-inevitable-without-court-order-blocking-law-2024-06-20/https://www.foxbusiness.com/politics/tiktok-says-us-ban-inevitable-unless-law-requiring-divestment-blocked

Náhledové foto: Pixabay