Zelená revoluce: Česko a Slovensko spojují síly v přelomovém energetickém projektu

větrník

Virtuální nákup elektřiny překračuje hranice a mění energetický trh střední Evropy. T-Mobile Czech Republic, Slovak Telekom a CE Colo uzavřely smlouvy se společností Rezolv Energy. Tento krok otevírá cestu k výstavbě jedné z největších větrných elektráren v Evropě.

Vítr změny vane z Rumunska

V rumunských pláních brzy vyroste impozantní větrná farma VIFOR. Její rozloha překoná 2800 hektarů. „Projekt VIFOR bude klíčovým hráčem v energetické transformaci regionu,“ říká Alastair Hammond, generální ředitel Rezolv Energy.

Elektřina bez hranic

Nové smlouvy o virtuálním nákupu elektřiny (VPPA) bourají dosavadní omezení. Už není nutné, aby výrobce a odběratel sdíleli stejnou síť. České a slovenské firmy tak mohou čerpat zelenou energii z Rumunska.

„Tento projekt je pro nás dalším reálným krokem k dekarbonizaci,“ uvádí Pavel Hadrbolec z T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekom.

Tři společnosti ze skupiny Deutsche Telekom si zajistily dohromady 100 GWh čisté energie ročně. Smlouvy platí na 12 let. T-Mobile Czech Republic bude odebírat polovinu, Slovak Telekom 40 % a CE Colo zbývajících 10 %.

VIFOR: Zelený obr ve východní Evropě

Po dokončení bude VIFOR patřit k největším větrným elektrárnám v Evropě. Její výkon dosáhne 461 MW. To stačí k pokrytí spotřeby více než 270 000 domácností. Zároveň ušetří atmosféru o 540 000 tun CO2 ročně. Výstavba proběhne ve dvou fázích. První etapa přinese 192 MW výkonu. Druhá fáze nabídne dalších 700 GWh ročně pro firemní odběratele.

Zelená budoucnost se blíží

Projekt VIFOR má ambiciózní harmonogram. Do provozu by měl být uveden už koncem roku 2025. Pro region závislý na fosilních palivech to znamená významný krok k udržitelné energetice. „Společnosti nemusejí čekat na nové kapacity obnovitelných zdrojů na domácím trhu,“ zdůrazňuje Alastair Hammond. Přeshraniční VPPA smlouvy otevírají nové možnosti pro firmy hledající zelenou energii.

Rezolv Energy nezůstává jen u VIFORu. V jihovýchodní Evropě chystá další projekty s celkovým výkonem přes 2 GW. Mezi nimi vyniká solární elektrárna Dama v západním Rumunsku, která se má stát největší v Evropě.

Česko a Slovensko tak díky inovativnímu přístupu získávají přístup k čisté energii z obnovitelných zdrojů. Tato přeshraniční spolupráce může inspirovat další firmy a urychlit přechod k udržitelné energetice v celém regionu.

Zdroje info: X, Lomond Corporate Relations, https://www.drbna.cz/galerie/page/12695-preshranicni-nakup-zelene-elektriny-je-realita/15422.html

Náhledové foto: Pixabay