136 zemí se shodlo na globální korporátní dani
Skupina 136 zemí se v týdnu odsouhlasila s nastavením celosvětových pravidel, která by velké nadnárodní společnosti zdanila minimální sazbou 15 % a vyžadovala by, aby firmy platily daně v zemích, kde podnikají. Dohodu nyní podporují všechny státy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj a G20. Tato globální iniciativa má potenciál proměnit mezinárodní daňovou strukturu a vytvořit prostředí charakterizované dlouhodobou stabilitou, což je zásadní předpoklad pro plánování.
Globální iniciativa pro lépe fungující daně
Prvotní impuls k přenastavení daňových pravidel dala Bidenova administrativa, když si začátkem letošního zajistila podporu zemí G7, čímž připravila půdu pro druhý krok, kterým byla předběžná dohoda na úrovni OECD v červenci.
Vedle minimální sazby daně z příjmu právnických osob obsahuje dohoda ustanovení, která mají zajistit, aby nadnárodní společnosti platily daně tam, kde skutečně vytvářejí tržby a zisky, a nejen tam, kde jsou fyzicky přítomny. To bude mít zásadní důsledky pro technologické společnosti, jako jsou Google či Amazon. Jedná se o ten typ změny, po kterém mnoho (nejen) evropských zemí včetně České republiky volá již dlouhou dobu.
Foto: Pixabay
Dohoda neznamená automatické přijetí
Země, které smlouvu podepsaly, představují více než 90 % globálního HDP a patří mezi ně všichni významní hráči. Před uzavřením dohody se připojilo i Estonsko s Maďarskem a především Irsko, pro které budou nová pravidla znamenat velkou změnu, neboť tam má sídlo téměř 1600 nadnárodních firem. V Irsku nyní platí daň pro právnické osoby 12,5 % a země se obávala odchodu firem zaměstnávajících na 400 000 lidí.
Uzavření dohody je ale pouze prvním krokem. V ideálním případě by měla nová pravidla začít platit už v roce 2023. Je ovšem otázkou, zda se tak rychle podaří implementovat do národních legislativ. O znění dohody bude hlasovat 136 zemí a v řadě z nich lze očekávat problémy. To platí především pro Spojené státy.
Smlouva totiž bude muset být ratifikována dvoutřetinovou většinou v americkém Senátu, což je vzhledem k tomu, že umožňuje zahraničním zemím zdanit americké společnosti, za současného rozložení politických sil nepravděpodobné.
Implementace dohody na úrovni OECD bude také naznačovat schopnosti EU a USA posílit úsilí o spolupráci v celé řadě dalších obchodních a technických otázek.
Zdroj informací: https://edition.cnn.com/2021/10/08/business/ireland-global-tax-deal-oecd/index.html
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.