25 nejlepších ekonomik světa: USA stále na vrcholu, Čína stoupá a Tuvalu bojuje
Hrubý domácí produkt je jedním z klíčových ukazatelů, který pomáhá odhalit sílu národních ekonomik. V neustále se vyvíjejícím světě se pořadí nejsilnějších hráčů na ekonomické šachovnici mění. Pojďme se podívat na žebříček 25 nejbohatších ekonomik světa a analyzovat trendy, které z něj můžeme vyčíst.
Globální HDP v 1. čtvrtletí roku 2024 dosáhlo 109,53 bilionu dolarů. Do budoucna bude dynamiku světových ekonomik ovlivňovat řada faktorů, jako je technologický pokrok, demografické změny, geopolitická stabilita a boj proti klimatickým změnám.
Špička ekonomického žebříčku: Souboj titánů
Spojené státy a Čína vévodí žebříčku největších světových ekonomik s obrovským odstupem od zbytku světa. „Spojené státy s HDP 28,78 bilionu dolarů zůstávají ekonomickým kolosem,“ uvádí analytik Caleb Silver. Jejich síla spočívá v dominanci sektoru služeb, zejména bankovnictví a zdravotnictví.
Na druhém místě je Čína s 18,53 biliony dolarů, která během pouhých dvou dekád vystřelila z třináctého na druhou příčku. „Čína je pozoruhodná svým rychlým růstem a průmyslovou výrobou,“ podotýká Silver, avšak upozorňuje na potenciální problémy se stárnutím populace a otázky životního prostředí.
Tradiční evropská esa odstupují od vedoucí dvojice
Mezi další giganty patří Německo (4,59 bilionu USD), Japonsko (4,11 bilionu USD) a Indie (3,94 bilionu USD). Německo, lídr v exportu strojů a vozidel, čelí demografickým výzvám. Japonsko, proslulé technologiemi a výrobou, se potýká s nízkou porodností a závislostí na dovozu.
„Indie s HDP 3,94 bilionu dolarů je směsí tradičního zemědělství a moderního průmyslu,“ popisuje Silver tuto asijskou velmoc. S růstem 6,8 % ročně se Indie řadí mezi nejrychleji rostoucí velké ekonomiky. Zároveň se ale potýká s regulačními problémy a chudobou.
Indonésie zaznamenala impozantní skok z 27. místa v roce 2000 na 16. v roce 2024 s HDP 1,48 bilionu USD, čímž se stala největší ekonomikou v jihovýchodní Asii. Naopak Velká Británie (3,5 bilionu USD) se potýká s dopady brexitu a obchodních jednání s EU.
Ostatní vůdčí ekonomiky
Brazílie, která se vymaňuje z recese a korupčních skandálů, se pyšní HDP 2,33 bilionu dolarů a silným zemědělským a průmyslovým sektorem. Itálie, s HDP 2,33 bilionu dolarů, se potýká s regionálními rozdíly v ekonomice, vysokým veřejným dluhem a nezaměstnaností mladých. Kanada, bohatá na přírodní zdroje a s HDP 2,24 bilionu dolarů, těží z úzkých vazeb na americkou ekonomiku.
Mezi další silné ekonomiky patří Rusko (11. místo, 2,06 bilionu USD), ovlivněné cenami komodit a sankcemi, Mexiko (12. místo, 2,02 bilionu USD) s úzkými vazbami na USA a Jižní Korea (14. místo, 1,76 bilionu USD), proslulá elektronikou a auty. Saúdská Arábie (19. místo, 1,11 bilionu USD) se zase snaží zbavit závislosti na ropě.
Uprostřed žebříčku figuruje také Česká republika se slušným HDP 326 miliard dolarů nominálně. Podle odhadů z letošního roku se Česko řadí na 45. místo žebříčku nominálního HDP. Nejmenší ekonomikou je Tuvalu, zatímco Guyana zaznamenává nejrychlejší růst díky rozvoji ropného průmyslu.
Zdroje info: autor, Reddit, https://www.imf.org/external/datamapper/NGDPD@WEO/OEMDC/ADVEC/WEOWORLD, https://www.investopedia.com/insights/worlds-top-economies/
Náhledové foto: Pixabay