5 nejčastějších chyb v osobních financích

Peníze

Peníze vám pořád nějak nevychází, ale nenapadá vás, co na svých výdajích změnit? Chtěli byste zvýšit svoje úspory, ale na spořicí účet přispíváte jen nepravidelně a často peníze vybíráte? Pojďme se společně podívat na 5 chyb, které možná děláte ve svých osobních financích.

1.   Kupujete levné věci

Často právě levné věci vyjdou doopravdy draho. Jednak máme tendenci vyhazovat peníze za levné věci, které v žádném případě nepotřebujeme – stojí přece jenom pár korun – jednak se naše věci pořád trhají, rozbíjí, rozpadají

I u levných věcí se tedy zaměřte na otázku, zda je opravdu potřebujete. Výhodnost každé nabídky pak posuzujte poměrem výkon/cena. Boty za dva tisíce, které vám budou sloužit pět let, jsou lepší než boty za tisícovku, které doslouží po první sezoně.

2.   Při spoření jste příliš konzervativní

Nejčastější chyba konzervativních lidí je přílišná opatrnost. Takoví lidé nechávají své úspory a rezervy ležet na běžném účtu – v lepším případě na účtu spořicím – kde poměrně předvídatelně ztrácí na hodnotě kvůli inflaci.

Zatímco být opatrný s jistou rezervou vždycky dává smysl, pro úspory jsou vhodnějším nástrojem investice. Samozřejmě ne jen tak ledajaké a vždy s nějakými pravidly. Nepouštějte se do spekulací, raději vytvořte diverzifikované portfolio. Počítejte s dlouhodobou investicí, která je jistější než krátkodobé výstřelky do tmy. A určete si předem investiční cíle i horizont.

TIP: Úroky na spořících účtech se pohybují kolem 4 %, inflace je aktuálně na 17 %. Nechte proto na spořicím účte jen svou železnou rezervu, ale pro dlouhodobé úspory se poohlédněte po jiných nástrojích.

3.   Půjčujete si na špatné účely

Není půjčka jako půjčka a rozhodně vám nebudeme tvrdit, že všechny půjčky jsou špatné. Ostatně, většina z nás si své bydlení pořídila s hypotékou, a díky tomu ušetřila na nájmu. Zatímco investovat do bydlení je rozumné obvykle i za cenu půjčky, existuje celá řada věcí, kvůli kterým byste se zadlužovat neměli. Nepůjčujte si na dovolené, dárky nebo luxusní zboží. Rozhodně byste se neměli dostat do situace, kdy budete léta platit za něco, co už jste dávno spotřebovali.

4.   Neudržitelně šetříte

Šetření je jako dieta – když si toho odepřete moc, pravděpodobně se dostaví Jojo efekt. Místo toho, abyste se ze dne na den stali asketickým poustevníkem, který si nedopřeje žádnou radost, zkuste v úsporách najít racionalitu a míru. Pokud přestanete obědvat, abyste uspořili, asi vám to v dlouhodobém horizontu nic moc nepřinese. Ale co si třeba místo obědů z restaurace připravit do práce vlastní oběd do krabičky?

5.   Závidíte sousedovi

Soused si pořídil nové auto, kolega v práci nové hodinky a na Facebooku všichni sdílí fotky od moře? Nepropadejte kvůli tomu depresi a už vůbec se nesnažte s nimi udržet krok. Dost možná totiž tyhle nákupy provedli na dluh a vy byste neměli dělat totéž. Než abyste se koukali na ostatní, přemýšlejte o svých vlastních plánech, cílech a preferencích. A samozřejmě také možnostech. Vaše osobní finance jsou přece jenom osobní.

Náhledové foto. Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.