7 tipů jak na efektivní cold call marketing
Patříte mezi ty, kteří považují akvizici nových zákazníků po telefonu za neefektivní či nepříjemnou činnost? Jakkoliv tento přístup není ojedinělý, bezpochyby je to škoda. Cold calling je totiž prokazatelně stále jedním z nejúčinnějších způsobů, jak získat nového zákazníka. V tomto článku jsme pro vás připravili 6 tipů, jak akviziční činnost cílit tak, aby úspěšnost byla maximální.
1. Výzkum je polovina úspěchu prodeje po telefonu
Pakliže obvoláváte Zlaté stránky, vaše úspěchy vysoké nebudou. Zkuste využít výdobytků jako je Google, Facebook, ale i LinkedIn, a zjistěte si o svém potenciálním zákazníkovi co nejvíce informací. Nejen, že šance na úspěch se tím mnohonásobně zvýší, ale personalizovaný cold calling nebude tak nepříjemný, jako náhodné obvolávání čísel z telefonního seznamu. Investovaný čas se vám zajisté vyplatí.
2. Připravte si scénář
Nemusíte znít jako záznamník, ale pokud si v několika bodech sestavíte strukturu rozhovoru, úspěšnost prodeje přes telefon se jedině zvýší. Sepište proto:
- informace, které máte o zákazníkovi
- důvod proč voláte právě jemu
- body, kterými zákazníka chcete zaujmout
3. Máte 10 vteřin
Věděli jste, že prvních 10 vteřin stačí, aby si o vás zákazník udělal první obraz? Připravte si proto úvodní větu, kterou potenciálního klienta zaujmete. Buďte osobní, nepoužívejte fráze, mějte jasně stanovené argumenty a hlavně: neptejte se, zda voláte nevhod. Voláte. Ale dobrou úvodní větou to můžete změnit.
4. Cílem cold callingu není prodat, ale zaujmout
Pokud se skrze aktivní telemarketing snažíte prodat produkt, nebojte se, pokud se vám to hned nepodaří. Cílem prodeje přes mobil není nutně produkt udat, nýbrž zaujmout zákazníka natolik, aby si vás zapamatoval. Je totiž možné, že váš produkt v tuto chvíli nepotřebuje. Až ho ale potřebovat bude, vzpomene si právě na vás.
5. Dbejte na tón hlasu
Podle sociologických studií tón hlasu ovlivňuje účinnost argumentace až o 38 %. 55% vliv na účinnost má pak řeč těla a jen 7 % ovlivňují samotné argumenty. Jakkoliv se tato procenta mění, hovoříme-li v kontextu cold callingu, kde řeč těla nehraje roli, na tónu hlasu záleží. Nechte zákazníka mluvit, ptejte se a posléze se mu hlasem přizpůsobte.
6. Bojíte se odmítnutí? Nebojte, pomůže vám uspět
Odmítnutí nemáme rádi nikdo. Cítíme se méněcenní, neúspěšní a neschopní. Pakliže jej ale pojmete jako prostředek sebereflexe, může vám k akvizici zákazníků zásadně pomoci.
Sepište si, proč byl telefonát neúspěšný. Špatně určená cílová skupina? Nevhodně formulovaná úvodní věta? Neurčité argumenty? Důvody někdy nemusí být jednoznačné, ale snažte se nad telefonátem zamyslet a zjistit, jak díky tomuto odmítnutí příště uspějete.
7. Využijte externí call centrum
Už vám jde hlava kolem a máte pocit, že cold calling je docela věda? V tom případě outsourcujte. V současnosti existují firmy, které se akviziční činnost specializují a za poplatek vám s ní rádi pomohou.
Zdroj náhledové foto: Stock Rocket / Shutterstock.com
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.