Rok 2025 mění pracovní trh: Vyšší mzdy, robotizace a nové příležitosti
Rok 2025 přináší do světa práce významné změny. Automatizace a robotizace ovlivňují poptávku po různých profesích a nutí firmy i zaměstnance k adaptaci. Zvýšení minimální mzdy a důraz na ekologii a flexibilitu práce jsou dalšími klíčovými trendy, které formují pracovní trh. Jak se tyto změny projeví na nezaměstnanosti a co to znamená pro budoucnost zaměstnání v České republice?
Nová minimální mzda a vývoj nezaměstnanosti
Od ledna 2025 se minimální mzda v České republice zvýší na 20 800 korun. Tento nárůst, schválený vládou, je výsledkem nového koeficientu pro výpočet minimální mzdy, který bude platit i pro následující roky. „Díky nové legislativní úpravě se tak v příštím roce zvýší minimální mzda o 1 900 na 20 800 korun,“ potvrdila Olga Hyklová z Advantage Consulting. Nově nebude nárůst minimální mzdy vyhlašovat vláda, ale Ministerstvo práce a sociálních věcí, a to vždy do 30. září. Tato změna přináší větší předvídatelnost pro zaměstnance.
Očekává se, že nezaměstnanost se bude pohybovat kolem čtyř procent, což je ve srovnání s evropským průměrem stále dobré číslo. Nicméně, automatizace a robotizace mohou v některých odvětvích vést k mírnému nárůstu nezaměstnanosti, jak uvádí Olga Hyklová: „Zejména vlivem masivní automatizace a robotizace by mohly některé pozice nahradit nové technologie, což může u některých profesí zvýšit nezaměstnanost.“ Na druhou stranu, vznikají i nové pracovní příležitosti spojené s moderními technologiemi.
Poptávka po specializovaných profesích roste
S nástupem automatizace a digitalizace se zvyšuje poptávka po specializovaných profesích. „Digitalizace napříč odvětvími zvyšuje poptávku po IT odbornících,“ říká Marcela Vyskoková z Advantage Consulting. Konkrétně se jedná o programátory, vývojáře softwaru, specialisty na kybernetickou bezpečnost, datové analytiky a odborníky na umělou inteligenci. Roste také poptávka po technických a inženýrských profesích, specialistech na obnovitelné zdroje energie a odbornících na ekologickou udržitelnost. Tento trend odráží rostoucí důraz na ekologii a udržitelné hospodářství.
Tradiční profese stále hledané
I přes rostoucí automatizaci zůstává v České republice dlouhodobý nedostatek řemeslníků a technických pracovníků. „Navzdory růstu robotizace je v Česku dlouhodobý nedostatek řemeslných a technických pracovníků v průmyslu a stavebnictví,“ potvrzuje Gabriela Hansliková z Advantage Consulting. Firmy tak i nadále budou hledat zedníky, elektrikáře, instalatéry, svářeče a další odborníky. Stejně tak se prohlubuje nedostatek zdravotnického personálu.
Klesající poptávka po rutinních pozicích
Naopak poptávka klesá po profesích, které lze snadno nahradit stroji nebo softwarem. „Průmyslová automatizace a robotizace vedou k tomu, že mnoho základních operací mohou řídit stroje,“ vysvětluje Marcela Vyskoková. To se týká například pracovníků na výrobních linkách, administrativních pracovníků a pracovníků na poštách. Digitalizace a automatizace nahrazují rutinní úkoly a snižují potřebu lidské práce v těchto oblastech.
Kromě výše zmíněných změn se na pracovním trhu prosazují i další trendy. Patří mezi ně flexibilita práce, důraz na měkké dovednosti a podpora rekvalifikace. Firmy budou stále více nabízet flexibilní pracovní dobu, možnost práce z domova a coworkingová řešení. Vedle odborných znalostí se klade důraz na komunikaci, týmovou práci a adaptabilitu. V neposlední řadě se stává nutností rekvalifikace a průběžné vzdělávání, aby se zaměstnanci mohli adaptovat na měnící se požadavky trhu práce.
Zdroje info: Olga Hyklová, https://zpravy.kurzy.cz/791109-pracovni-trh-2025-vzroste-minimalni-mzda-pocet-lidi-nahrazenych-roboty-i-duraz-na-ekologii-a/
Náhledové foto: Pixabay