Nezaměstnaní už nemusí na Úřad práce. Mohou se evidovat a žádat o podporu online

Úřad práce

Od ledna 2025 už nemusí nezaměstnaní osobně na Úřad práce, ale mohou se zaevidovat online. Rovněž tak mohou podat žádost o podporu v nezaměstnanosti z pohodlí domova.

Ministerstvo práce a sociálních věcí pokročilo v digitalizace služeb. Sice původně byla tato možnost plánována již loni, což se nestalo. Sice s menším zpožděním, ale přeci jen se zadařilo. Pokud jste nezaměstnaní, už nemusíte osobně na Úřad práce, ale vše vyřídíte pohodlně z domova.

Novinka pro uchazeče o zaměstnání

Od letošního ledna je možné se zaregistrovat na Úřadu práce (ÚP) online, tj. z pohodlí domova. Už není nutné jít osobně na příslušnou pobočku. Můžete tak učinit prostřednictvím intuitivní a přehledné zóny Jenda. Díky této klientské zóně se můžete přihlásit jak do evidence uchazečů o zaměstnání, tak i zažádat o podporu v nezaměstnanosti. A to kdykoli a kdekoli. Můžete tak učinit z pohodlí domova v jakoukoli dobu. Nejste zde limitováni úředními hodinami. Vyhnete se tak frontám na úřadu, které bývají na úřadech, a to nejen na začátku kalendářního měsíce.

Zájem o online registraci na ÚP

Novinka, která byla spuštěna 1. ledna 2025, je pro nezaměstnané atraktivní. Jen v první den možnost online registrace využilo 1 681 osob a 1 332 bylo podáno online žádostí o podporu v nezaměstnanosti. 2. ledna 2025, tj. první pracovní den, bylo podáno celkem 8 622 žádostí o zprostředkování zaměstnání. Z toho bylo 4 755 formou asistovaného podání do klientské zóny na pobočkách úřadu práce a 4 070 žádostí mimo pobočky. Žádostí o podporu online bylo podáno 7 371. Z toho 4 050 na pobočkách úřadu práce a 3 321 mimo pobočky.

Online evidence a žádost o podporu v nezaměstnanosti

Do klientské zóny Jenda je možné se přihlásit elektronickou identitou občana. Žádost vede žadatele tak, že dle jeho odpovědí ho rovnou přesměruje k dalšímu dotazu nebo mu naopak položí případně zpřesňující otázky. Po odeslání žádosti je možné sledovat stav jejího zpracování, jakožto hlásit změny a dodatečně komunikovat s úřadem. Po provedení registrace je možné plynule přejít na žádost o podporu v nezaměstnanosti. Tu totiž nelze podat před žádostí o zprostředkování zaměstnání.

Jde o to, že se všechny zadané údaje vyplní automaticky. Žadatel uvede všechny zaměstnavatele za poslední 2 roky, veškeré dávky, které pobírá a zda je proti němu vedena exekuce. K doložení je potřeba evidenční list důchodového pojištění nebo potvrzení o výši průměrného měsíčního výdělku.

Zdroj: https://zpravy.kurzy.cz/795658-uchazeci-o-zamestnani-nove-zadaji-o-podporu-v-nezamestnosti-i-online-v-ramci-klientske-zony/

https://www.denik.cz/ekonomika/urad-prace-evidence-zadost-digitalizace-podpora-nezamestnanost.html

Náhledové foto: Pixabay