Inkluze, tandem a stínování. Tyto a další termíny devastují školství

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek

České školství zažívá krizi. O této situaci hovoří mnohé, především pak samotné znalosti žáků základních škol. Ty jsou mnohdy velmi mizerné. Učím už více než 20 let a nároky na samotné děti se neustále snižují. Moc je v rukou rodičů a právě oni rozhodují třeba o tom, že i jejich dítě, které na to nemá, bude prostě studovat na prestižních školách. Už toto je základní předpoklad destrukce vzdělávacího systému. Když se ke všemu ještě přidají nesmysly, jež vymýšlí přímo či nepřímo Ministerstvo školství, pak dojdeme k závěru, že už opravdu není o co stát. Bohužel. Já se na některé zvrácené termíny podívám v následujících řádcích.  

Inkluze jako cesta do pekel

Takřka každý žák se dá začlenit do normálního kolektivu dětí. Asi tak. Toto nám říká inkluze. Kdyžtak mu dáme asistenta, aby mu pomohl. Naprostý nesmysl. Pouze zlomek žáků s různými těžšími poruchami učení a chování se dokáže integrovat. Zlaté zvláštní školy, které ještě existovaly v době, kdy jsem navštěvoval základní školu já. Slabé děti tam zažívaly úspěchy, následně se vyučily a poté se uživily. Možná lépe než já samotný, řemeslo má dnes zlaté dno. Konečně. Dnes mnohdy vycházejí se základních škol inkludovaní neumětelové, kteří se pak na učňáku hledají neskutečně dlouho. Proč? Protože je systém školství pokažený.

Tandem jako vyhazování peněz oknem

Zkvalitníme výuku tím, že se budou v hodině dva učitelé. Neskutečné. Tak učitel studuje pět let na to, aby se pak v zaměstnání s někým střídal. Copak kuchaře v kuchyni střídá v jeho pracovní době druhý? Jeden zedník skládá jednu cihlu a druhý další? Hluboký nesmysl. Pokud si učitel s dětmi neporadí a neumí to s nimi, nemá na škole co dělat!

Stínování jako další zbytečný výmysl

Jeden učitel se jde dívat na druhého nebo na odborníka v nějakém oboru a pak zpracovává metodiku. Pro toto se zavedl pojem stínování. Další nesmysl a zbytečnost tuzemského školství. Proč? Copak učitel sám nedokáže žákům dát to, co potřebují. Copak se žáci pomocí exkurzí nemohou podívat přímo do praxe? Další vyhazování peněz se vším všudy.

Pevné osnovy, vláda učitele a zpátky ke starému školství jako cesta

Přesně tak. Když bude mít moc v rukou učitel, tedy dobrý učitel, rozhodně to nebude na škodu. Osnovy pro všechny školy u nás by měly být pevné podobně, jako tomu bylo dříve. Mělo by být jasně stanoveno, jaké učivo se má probrat a co by měl žák umět. Zbytečné termíny jako cíle a kompetence by se měly zapomenout. Ve školství by měla zavládnout tvrdá ruka. Kdo učivo nezvládá, půjde do zvláštní školy, jež by měla existovat. Prostě návrat k pevným pravidlům a sankcím. To dnes bohužel chybí a mnozí učitelé chtějí hlavně to, aby škola děti bavila. Vzdělávání ale není primárně zábavou. Chtít by měli, aby se dítě něco naučilo. Pokud ale budou věřit současnému systému školství a tomu, co se vymýšlí, nejspíše to nepůjde. Bohužel.

Zdroje info: Autor

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek: Náhledové foto Úřad vády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.