Vzestup ekonomiky zpomaluje digitalizace stavebního řízení. Češi by si však letos měli přilepšit, reálné mzdy porostou
Rok 2024 je minulostí a Ministerstvo financí České republiky přišlo s predikcí na letošní kalendářní rok. Po turbulentních událostech posledních let to konečně vypadá, že by se ekonomická situace mohla obrátit k lepšímu. Inflace se má snižovat, HDP i nadále pozvolna poroste a nízká nezaměstnanost bude přetrvávat. To vše povede k tomu, že reálné mzdy porostou. Jediným trnem v oku pro vládní činitele tak zůstává zpackaná digitalizace stavebního řízení, která může komplikovat život zejména stavebním firmám.
Stavební řízení se začne digitalizovat opět od nuly
Digitalizace stavebního řízení (DSŘ) je poslední dobou velmi skloňované téma. Jejím účelem má být možnost elektronického podání jednoho návrhu, který má nahradit desítky složitých návrhů. Prvotní systémy, které měly sloužit k její realizaci, byly spuštěny před půl rokem, ale záhy se ukázalo, že jsou nefunkční. Vyhlášena bude nová soutěž a celý proces se tak výrazně protáhne, což může zejména do budoucna znamenat nemalou komplikaci pro stavební firmy, jejich zakázky a dodavatele.
Aktuální vládní strategii vysvětluje ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek. „Náš návrh obsahuje dvě varianty dalšího postupu. Ve variantě A jsme posuzovali možnost pokračování v rozvoji systému. (…) Tuto variantu jsme vyhodnotili jako méně vhodnou než variantu B, kterou je nová cesta k cílovému řešení. Z pohledu veřejného zadávání se jedná o poptávání kapacit prostřednictvím nové soutěže.“
Aktuálně platí přechodné období
Již od počátku bylo jasné, že digitalizace komplikované a zastaralé legislativy ohledně stavebního řízení bude běh na dlouhou trať. Snaha o její zavedení stála krk ministra pro místní rozvoj a nyní již bývalého předsedy Pirátské strany Ivana Bartoše. V reakci na tento stav vyhlásila vláda tzv. částečný legislativní bypass, díky kterému nejsou vyžadovány některé postupy, jež nelze dodržet kvůli nefunkčnosti systémů DSŘ. Aby došlo k zajištění právní jistoty stavebníků, nabyde tento stav účinnost zpětně od 1. 7. 2024 až do zprovoznění DSŘ – vláda se tak snaží zmírnit negativní dopady a překážky pro tuzemské firmy.
Stavební firmy mohou přijít o stovky miliónů
Je však tento provizorní stav z hlediska ochrany firem dostatečný? „Největší pomocí pro celý sektor stavebnictví by bylo uvést do funkčního stavu systém pro vyřizování stavebních povolení. Od července 2024, kdy byla spuštěna změna na stavebních úřadech, nám toto přineslo reálné ekonomické ztráty v řádech miliónů korun,“ uvádí Vlastimil Makovec, jednatel firmy ATRIUM, která patří k nejúspěšnějším a největším společnostem specializujících se na výstavby dřevostaveb v ČR. „Firma měla a má nasmlouvány zakázky v horizontu nižších stovek miliónů, které ovšem nemůže realizovat z důvodu paralyzování stavebních řízení. Od roku 2025 tedy očekávám zejména odblokování této překážky. Nic víc v tomto roce přijít ze strany státu nemusí a budu spokojen,“ dodává Makovec.
Pomoci může rychlé zprovoznění stavebního povolení
Je patrné, že aktuální situace není pro úspěšné podnikání stavebních firem dostatečná. Současná paralýza DSŘ brání stavebním firmám v realizaci nasmlouvaných projektům, které tak mohou přijít o zakázky v řádech několika milionů. S určitými komplikacemi se samozřejmě počítalo, proto se firmy snažily podat žádosti do června letošního roku, kdy ještě platila stará legislativa. Klíčovým problémem aktuálního nastavení se jeví nefunkčnost systému pro vyřizování stavebního povolení. “Pokud se podaří znovunastartovat rozhodování stavebních úřadů, tak očekávám v obratech rekordní rok, kdy bychom mohli atakovat hranici půl miliardy korun v rámci 100 realizovaných staveb,“ predikuje optimisticky Makovec.
Zákazník si bude muset sáhnout hlouběji do kapsy
V konečném důsledku se celý tento legislativní problém promítne na koncové ceně produktu a tratit tak bude zákazník. „V posledních 2 letech jsme se snažili držet ceny rodinných domů pouze s mírným cenovým navýšením, ovšem od ledna 2025 bude muset dojít k cenové úpravě o 3–5 %, kdy tato úprava bude pouze korigovat zvýšené náklady uplynulého období. I tak očekáváme v roce 2025 zvýšený zájem o naše kvalitní domy napříč regiony,“ uzavírá Makovec.
Tento rok bude lépe, slibují ekonomické vyhlídky
Stavební sektor se tedy bude muset vyrovnat s dopady spojenými s odkladem digitalizace stavebního řízení. Obecné ekonomické vyhlídky Ministerstva financí na letošní rok jsou ale pozitivní. „Listopadová predikce Ministerstva financí potvrzuje pozitivní vývoj české ekonomiky. Loňský růst HDP o 1,1 %, s očekávaným zrychlením na 2,5 % v letošním roce, naznačuje návrat k dlouhodobějšímu růstovému trendu,“ uvádí na vládních stránkách ministr financí Zbyněk Stanjura.
K poměrně optimistickým vyhlídkám přispívá rovněž nízká nezaměstnanost, která se dle aktuálních dat Českého statistického úřadu pohybuje na úrovni těsně pod 4 %, což nás v tomto ohledu řadí mezi nejúspěšnější státy Evropské unie.
Zdroje info: https://www.mmr.gov.cz/, https://www.atrium.cz/, https://www.mfcr.cz/
Ministr financí Zbyněk Stanjura: Náhledové foto Úřad vlády České republiky
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.