V Rakousku se zvýší záloha na skleněné lahve
Rakušané dostanou za skleněné lahve od piva více peněz, tedy pokud je vrátí a předtím ty samé peníze zaplatí v obchodě. Jejich záloha se totiž zvedne od 2. února až o 11 centů. Vyšší zálohy tak mají motivovat lidi k třídění skla.
Proč chtějí Rakušané třídit
Prázdné lahve do běžného odpadu nepatří a nehodí se ani do skleněného, ne všichni o tom ale mají páru. Pivovarnický průmysl v Rakousku myslí zkrátka i na prázdné lahve od piva a na to, aby se zrecyklovaly. Na podobném principu chtějí zálohy zvyšovat i nápoje Fritz-Kola.
Zálohy na pivní lahve se v Rakousku nezvyšovaly již několik desítek let. Současně ale platí, že energetická, a tedy i ekologická náročnost výroby jedné skleněné lahve je extrémně vysoká a její použití je ospravedlnitelné pouze v případě, že je používána opakovaně. I kvůli nízkým zálohám mají ale Rakušané malou motivaci lahve vracet, a tak je často buď vyhazují do směsného odpadu, nebo se jim na ně práší někde ve sklepě.
Co z toho budou mít výrobci
Od zvýšení zálohy si výrobci nápojů slibují to, že se jim bude jednak vracet více lahví a jednak se zkrátí interval mezi spotřebou nápoje a vrácením lahve. Díky tomu budou moci mít výrobci méně lahví na skladě, což jim přinese další úsporu. Za jednu basu piv tedy zákazník zaplatí na zálohách více o 2,20 eura. Cena je nastavena tak, aby zákazníky od koupě nápojů neodradila, ale současně je motivovala k vracení.
Zvýšení záloh je plánováno na 2. února. Zajímavá situace od tohoto momentu nastane na rakousko – německé hranici. V obou zemích se totiž často prodávají stejná piva a další nápoje, v Německu je však dnes záloha 8 centů. Nepochybně se najdou tací, kteří začnou jezdit nakupovat pivo do Německa, lahve budou ale vracet v Rakousku.
Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/rakousko-zalohy-lahve-pet-napoje-obaly.A250128_114758_eko-zahranicni_klak
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.