Jak je na tom ovzduší v České republice? Nic moc a mohou za to stále používaná stará topidla

komín

Před sametovou revolucí na tom bylo ovzduší v tehdejším Československu hodně špatně. Ne náhodou to byly právě protesty proti bezohlednému ničení životního prostředí, které stály na začátku podzimních protestů proti režimu, jež vyvrcholily v listopadu 1989. V dnešní době jsme na tom samozřejmě nesrovnatelně lépe, to ale neznamená, že je vše v úplném pořádku.

Prach v ovzduší

Výzkum Světové zdravotnické organizace (WHO) provedený ve spolupráci se švýcarskou společností IQAir ukázal, že v České republice jsou třikrát překračovány nejvyšší bezpečné koncentrace pevných prachových částic ve vzduchu. Ty přitom mohou způsobovat vážné dýchací potíže i chronického charakteru. Výsledkem může být astma, rakovina plic, a dokonce i některá neurologická onemocnění.

Průzkum také ukázal, že v Česku je situace s jemným prachem jednou ze tří nejhorších v celé Evropě. Stejně špatná je pak situace v Itálii a v Polsku. Velmi důležitou informací je, že situace se u nás zhoršuje na podzim a v zimě, tedy v průběhu topné sezony. Je to důsledek toho, že řada lidí stále používá stará topidla na pevná paliva i přesto, že pro kotle I. a II. kategorie již platí zákaz, který ale mnoho lidí nedodržuje.

Dopady prachu v ovzduší

Jemné prachové částice vydrží v ovzduší často i několik týdnů a při vdechnutí se dokážou dostat až do průdušek a dalších částí dýchacího ústrojí. Jaká je cesta k lepšímu ovzduší? Jedna jediná. Je skutečně třeba vyměnit všechna stará topidla. Cenou za laxnost budou zbytečná chronická onemocnění a úmrtnost na ně vyšší než v případě, že bychom k problému přistoupili zodpovědně.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/stavba/vzduch-hodnoty-pevnych-castic-cr-poletavy-prach/

https://www.eea.europa.eu/publications/europes-air-quality-status-2024

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.