Výsledek německých voleb překvapil trhy a vydláždil cestu k dalším reformám
Nedělní předčasné volby v Německu přinesly nečekaně vysokou účast a ukázaly, že voliči chtějí změnu. Konzervativní blok CDU/CSU sice zvítězil, ale jeho historicky slabší podpora pro něj znamená obtížnější vyjednávání o budoucí vládní koalici. Dle komentáře Jana Berky, hlavního ekonoma skupiny Roklen a šéfredaktora Roklen24, by nové vedení mělo okamžitě řešit zejména nízkou úroveň investic a dlouhodobé strukturální potíže. Zároveň je nutné nepodceňovat rostoucí vliv extrémistických stran, které si oproti minulým volbám výrazně polepšily.
Rekordní volební účast a roztříštěnost
Už samotný počet voličů překvapil vysokou účastí, která předčila očekávání i dlouhodobé průměry. „Volby potvrdily politickou roztříštěnost země,“ jak trefně shrnuje Jan Berka ve svém komentáři, neboť vedle tradičních stran uspěli i extrémní hráči z obou pólů politického spektra.
Rekordní zisk protestních subjektů poukazuje na stále zřetelnější únavu voličů z dosavadních řešení, což staví budoucí vládu před složitou výzvu – jak najít společnou řeč v době, kdy se názory na klíčová témata výrazně liší.
Složitá koaliční jednání a konzervativní vítěz
Německu bude pravděpodobně vládnout konzervativní blok CDU/CSU, přestože jeho volební výsledek patří mezi nejslabší v historii. „Německo teď čekají složitá jednání o koalici,“ konstatuje Jan Berka, přičemž jednou z klíčových otázek bude, zda se konzervativcům podaří najít kompromis se zelenými, kteří je v předvolebních kampaních často kritizovali.
Budoucí kancléř Merz otevřeně zdůraznil potřebu větší nezávislosti Evropy na Spojených státech, nicméně rychlá realizace této vize se zatím jeví jako velmi obtížná.
Strukturální problémy a dluhová brzda
Jan Berka ve svém komentáři upozorňuje, že Německo čelí cyklickým i hlubokým strukturálním slabinám. K těm patří vysoká inflace, rostoucí úrokové sazby, ale také dlouhodobě podprůměrné investice, upadající konkurenceschopnost či nepříznivý demografický výhled.
Vláda bude muset hledat cestu, jak zvýšit investice, k čemuž může napomoci i možné upravení takzvané dluhové brzdy. To ale vyžaduje širokou politickou shodu, které se v současné roztříštěné atmosféře nemusí dosahovat snadno. Případné větší uvolnění veřejných financí by trh poznal okamžitě, zejména na výnosové křivce německých dluhopisů.
Dosažení dvoutřetinové většiny pro úpravu dluhové brzdy bude rozhodující pro německé investice.
Tržní reakce a možný vývoj eura
Bezprostředně po volbách se projevil mírný optimismus u kurzu eura, které reagovalo na vítězství konzervativců. Jelikož se však zatím nezdá, že by nová vláda Německo zahltila čerstvým dluhem, výnosy státních dluhopisů zůstávají relativně stabilní. Očekávat se dá spíše dočasné posílení eura, než dlouhodobý růst. Důležitými faktory ovlivňujícími pohyb měny i širší hospodářskou politiku zůstanou geopolitická rizika, postoj k možným obchodním sporům s USA nebo vývoj evropské inflace.
Pokud se koalice neodhodlá k rázným reformám, může euro své nedávné zisky znovu postupně ztrácet.
Zdroje info: Jan Berka, Výsledky německých voleb
Náhledové foto: Pixabay