Evropa se zřejmě střílí do nohy sama: Očkování proti slintavce a kulhavce bylo v minulosti zrušeno
Green Deal jde tak nějak na druhou kolej. Evropa se totiž dokáže střílet do vlastních nohou i mnoha jinými způsoby. Třeba v současné době, kdy se řeší nákaza zvířat slintavkou a kulhavkou. Tato nepříjemná onemocnění se již dlouhou dobu neukázala a byl relativně klid. Nyní je tomu jinak a začíná boj s tím, aby mnohé chovy skotu dokázaly vůbec přežít. Jejich obnova v případě kompletní likvidace bude fakticky nemožná. Když už se tak stane, vyjde to na neskutečné peníze. Politika Evropské unie je ale z hlediska očkování neúprosná.
Bezvakcinační politika Evropské unie
Začneme datem, kdy se zvířata přestala proti slintavce a kulhavce očkovat. Zákaz začal platit od 1. ledna 1992. Usnesení bylo přijato všemi zeměmi Evropské unie. Mimo jiné h o přijaly také některé nečlenské země včetně České republiky. Bezvakcinační politika má podle Evropské unie ekonomický smysl. V čem vlastně spočívá a bezvakcinační politika a proč je výhodnější než samotná vakcinace?
Analýza z 80. let jako hlavní podklad
Komisaři tehdejší Evropské unie nechali v 80. letech vypracovat analýzu, jež měla porovnat dvě strategie, a to vakcinační a bezvakcinační. Druhá jmenovaná strategie spočívala v tom, že se budou důsledně sledovat chovy a import s exportem zvířat. Pokud se nákaza vyskytne, dojde k utracení všech zvířat v ohnisku, tedy k takzvané eradikaci metodou stamping-out. Samozřejmostí je u této strategie absolutní zákaz vakcinace zvířat.
Argumenty pro bezvakcinační politiku
V první řadě se jednalo o fakt, že se slintavka ani kulhavka v Evropské unii v roce 1989 nevyskytly už 10 let. Druhé hledisko bylo ekonomické. V horizontu dalších 10 let mělo dle odhadů vzniknout 13 primárních ohnisek. Nejhorší případ hovořil o 1 963 ohniscích. Likvidace ohnisek by v maximu vyšla na 955 milionů eur. Naopak v případě plošné vakcinace by se jednalo o sumu 1,135 miliardy eur. Problém tkvěl i v obchodování se zeměmi, které nevakcinují. Ty pochopitelně takovýto dobytek nechtějí a chovatelé vykazují ztráty.
V případě velkého rozšíření mohou být ztráty devastující
Bohužel. Ono zachytávání nakažených zvířat s sebou nese velká rizika. Proklouznout může virus vcelku hravě. I proto možná neměla být ona ekonomická analýza až tak vytěžovaná. A spoléhat se na to, že slintavka s kulhavkou se už neobjeví? Holý nesmysl a lidská troufalost. Až čas a míra nakažení ukážou, jestli se Evropská unie nestřelila hůře než do nohy.
Zdroje info: Autor, https://www.cschms.cz/index.php?page=novinka&id=4310,https://www.woah.org/en/disease/foot-and-mouth-disease/, https://www.euronews.com/my-europe/2025/03/26/slovakia-declares-state-of-emergency-over-foot-and-mouth-disease-cases
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.