Domácí psi jako nová hrozba pro ekologii? Bude potřeba regulace?
Chov domácích mazlíčků je stále více rozšířenější, psů v domácnostech stále více přibývá. I tito zdánlivě roztomilí mazlíčci ale zasahují do životního prostředí, aniž by chtěli. Jak konkrétně? A co to znamená pro budoucnost?
Pes nežije ve vakuu
Pes je ovlivňován okolním prostředím stejně jako naopak. I díky nim přibývají emise oxidu uhličitého každým rokem víc a víc. Ve volné přírodě ruší často ptactvo i žijící živočichy. Díky mapování cest, které vytváří pomocí jejich vlastní moči znečišťují své okolí. Důvodů, proč je pes hrozbou pro ekologii, je však mnohem více. Australští vědci se na rozšířený chov psů příliš dobře netváří. Proč?
Neukáznění psi
Neposlušní psi, respektive jejich neukáznění majitelé, vypustí psy často do míst, kde ohrozí život některých vzácných zvířat. Vystrašení tučňáci v Austrálii se bohužel některým divokým psům nestihnou ubránit. Platí to ale i jinde. Smrtnost volně žijících a mnohdy i chráněných živočichů je díky útokům psů poměrně vysoká. Na veterinární klinice v Austrálii se dveře s poraněnými zvířaty dveře netrhnout.
Jeleni, lišky i rysi se drží v ústraní
Volné pobíhání i štěkot velmi hlasitých psů narušuje volný život v přírodě. Zvířata se díky výskytu psů ve volné přírodě drží více v ústraní. Zdá se podle průzkumů, že nejsou tolik aktivní a psů se více bojí. Například i jeleni, srnky, rysi nebo plaché lišky.
Insekticidy zabíjejí v tokách řek
Insekticidy proti blechám, kterými je zpravidla srst psů napuštěna zabíjejí často i bezobratlé živočichy v přírodě. Právě pro ně je výskyt těchto látek v tocích řek doslova přímou otravou. Čím více ovoněných psů se za den v řekách vyskytne, tím více živočichů přímo na místě umírá. Psí výkaly, které jejich majitelé včas neuklidí, jsou potom hlavní příčinou změn vlastností nejen půdy, ale i rostlin, se kterými přichází denně do styku.
Pes je věrný
Pes je odjakživa věrný společník člověka a mnohdy i dobrý parťák do nepohody, který umí očistit i pokleslou duši zklamaného člověka. Čeho je však moc, toho je také příliš. Neukázněným psům by měl být volný vstup do přírody zakázaný. Plašení zvěře by nemělo být dovoleno. Chodit po vyhrazených cestách s vodítkem by bylo určitě řešením. Dodržovat dostatečný odstup od hnízdících ptáků by bylo jistě správným krokem k ochraně přírody. Ani to však nemusí stačit.
Cílem je snížit uhlíkovou stopu
Před třemi lety, přesněji v roce 2022, se v Evropě vyskytlo zhruba 350 milionů domácích mazlíčků, z toho bylo 100 milionů psů. Roční výdaje za krmivo pro všechny mazlíčky dosáhlo až na částku 29,2 miliardy eur. Uhlíková stopa tak začíná být stále výraznější. Průmysl suchých krmiv vyprodukuje velké množství emisí. U levných krmiv je pak uhlíková stopa větší, lépe je proto kupovat krmiva, které jsou kvalitnější a dražší.
Slova o regulaci jsou pravděpodobně hodně předčasná a přehnaná, ale kdo ví?
Zdroje informací: https://www.ekonews.cz/psi-maji-vetsi-dopad-na-zivotni-prostredi-nez-se-dosud-zdalo-upozornuji-na-to-australsti-vedci/
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.