Agrokoncernový lobbing v bitvě o podobu evropského zemědělství
Zemědělská politika, především pak samozřejmě příslušné dotace, jsou v centru evropské politiky prakticky od vzniku Evropské unie. Nejinak je tomu v dnešní době. Zemědělské dotace spolknou dokonce plnou třetinu celého evropského rozpočtu, konkrétně téměř 350 miliard euro. Není tedy velkým překvapením, že jakýkoliv pokus o změnu evropské zemědělské politiky vyvolává vášně a odpor ze strany těch, kteří na současném stavu nejvíce profitují. A právě takovou bitvu o budoucí podobu společné zemědělské politiky sledujeme v těchto dnech. A fakt, že se tak děje ve stínu globální koronavirové krize nikterak nezmenšuje její význam.
Z farmy na vidličku
V centru dění je návrh na změnu přístupu k rozdělování evropských zemědělských dotací, který navrhuje součsná Evropská komise pod vedením Ursuly von Leyenové, a který je znám pod názvem „From farm to fork“ (Z farmy na vidličku). Hlavní myšlenkou tohoto konceptu je zvýhodnění malých farmářů, neboť právě malá hospdářství vytvářejí pro krajinu nejšetrnější systém a jsou koneckonců pro evropský prostor tradičním historickým řešením.
V souladu s tím by se měla změnit dosavadní praxe vyplácení dotací v závislosti na hektar obdělávané půdy bez ohledu na to, jak šetrně se hospodář k půdě chová. To by ovšem znamenalo problém především pro velké agropodniky a koncerny, neboť jejich přístup je založený na průmyslovém zemědělství, tj. je v přímém protikladu s cílem konceptu „From farm to fork“.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Lobbing velký agrokoncernů
Průmyslové zemědělství na velkých plochách je nutně spojené s využíváním velkého množství hnojiv, pesticidů a další chemie. Jedná se o problém, který dobře známe i z České republiky. Opět proto není divu, že spolu se samotnými agrokoncerny se do opozice proti plánu na změnu zemědělské politiky staví i výrobci zemědělské chemie.
Už z prvních projednávání návrhu v Evropském parlamentu je zřejmé, že agrokoncernový lobbing je významným parametrem, neboť počet a podstata doposud navržených dodatků již původní záměr zcela ohýbají. Bude tedy zajímavé, zda a v jaké podobě se podaří změnu zemědělské politiky prosadit a zda krajině skutečně pomůže.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.