Aktuální úrokové sazby hypoték
Hypotéky se řadí pochopitelně mezi nejfrekventovanější typy úvěrů. Není se čemu divit, pokud chce totiž člověk stavět nebo rekonstruovat nemovitost, vybírá si právě hypotéku, jež je schopna mu kompletně výdaje spojené s prací a materiálem pokrýt. Mezi velmi důležité ukazatele výhodnosti konkrétní půjčky na bydlení patří aktuální úrokové sazby hypoték. Právě na ně se budeme soustředit v následujících řádcích a pokusíme se je přesně charakterizovat.
Průměrné úrokové sazby aktuálně stále klesají
V současnosti úrokové sazby hypoték neustále klesají. Jedná se sice o pomalejší pokles, než tomu bylo v minulosti, nicméně i tak jdou směrem dolů. Na počátku letošního roku se průměrná nejnižší úroková sazba dostala až na 2,02 % p.a. Historické minimum ale sazba nepřekonala, jelikož na něj dosáhla již v červnu roku 2015. Jen pro představu, v letošním roce v únoru došlo k uzavření zhruba okolo 8000 nových hypoték.
Výhodnou hypotéku získáte i bez vlastní investice
Obecně platí, že hypotéky s vysokým procentem tzv. loan to value jsou výhodnější. Třeba hypotéku do nějakých 90 % LTV s pětiletou fixační dobou získáte se solidním úročením 1,9 % ročně. O celkové výši úrokové sazby rozhoduje hned několik důležitých faktorů. Jsou jimi následující.
– míra LTV
– účel úvěru
– typ úrokové sazby (fixní či variabilní)
– délka fixace
– doba splatnosti úvěru
– vaše celková bonita
Aktuální úrokové sazby u hypoték
Na otázku, která hypotéka je dnes úplně nejvýhodnější, se odpověď hledá velmi složitě. Každá banka má totiž zcela specifické podmínky. Zajímavou volbou je třeba hypotéka u UniCredit Bank, která při tříleté či pětileté fixaci nabídne velmi slušný úrok 1,69 % p.a. Dále je pozoruhodná takzvaná Float hypotéka u Fio banky s úročením 1,76 % ročně. Jinak jsou výhodné i produkty Komerční banky, České spořitelny či mBank a mnohých dalších.
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.