Amatéři do škol: Učit už bude moci úplně každý
Kdo to neumí, ten to učí. Vcelku známý a dneska hodně používaný slogan. Dehonestující a smutné. Pokud to tedy někdo bere vážně. A vypadá to tak, že ministerstvo školství to skutečně takto bere. Návrh změny zákona o pedagogických pracovnících přesně takto vyznívá. Poslanecká sněmovna se jím v druhém čtení měla zabývat předevčírem. Absurdita by se tedy teoreticky mohla stát realitou.
Učit bude moc absolvent jakékoli vysoké školy
Jak na základní, tak středních školách budou moci učit odborníci z jakýchkoli jiných oborů. Co na tom, že o pedagogice, didaktice a praxi ve školství nemají ani potuchy. Když se bude o místo ucházet studovaný pedagog, může mít jednoduše smůlu, místo už bude obsazené třeba architektem nebo sociologem. Tito lidé si prostě vyzkouší, co děti vydrží. Třeba se to naučí. Dovedete si představit, že by vás měl operovat učitel, veterinář nebo strojař? Absurdní.
Aktuálně činí podíl neaprobované výuky v tuzemských školách zhruba 18 %
Zdroj tabulky msmt.cz
Odborníci z praxe do škol
Ano, takto se ministerstvo snaží situaci prezentovat. Bohulibé, nicméně vystudovaný psycholog by měl učit psychologii, nikoli češtinu nebo matematiku. Vystudovaný chemik má učit chemii, nicméně mohl by klidně vést třídu o 30 žácích třeba v dějepisu. Fakt, že v ní bude několik dětí v rámci inkluze s amatérem z lidu, je další věc. Speciální pedagogové jsou také drazí a asistenti přece vzdělání mít nemusí.
Nejčastější důvody odchodu pedagogů ze škol
Zdroj tabulky msmt.cz
Zalepení problém s chybějícími učiteli
Shánění učitelů fyziky, cizích jazyků nebo informatiky je pro ředitele hodně složitou záležitostí? Ministerstvo jim takto chce pomoct. Tristně. Vystudovaná aprobovaní učitelé prchají jinam. Důvod? Vydělají si mnohem více peněz. je třeba předeslat, že platová hladina učitelů je nyní na pouhých 60 % průměrné mzdy vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců. Za nižším platem se lidem do školství nechce. Pokud ale nestíhají ve svém vystudovaném nepedagogickém oboru a mají vysokou školu, mohou.
Aktuální počet chybějících úvazků
Zdroj tabulky msmt.cz
A zase ty peníze
Podle ankety Pedagogické komory učitelé pracují v průměru 9 hodin denně. Média jsou plná růstu platů učitelů o 15 %. V roce 2018 byly platy navýšeny jen o 11 %, přičemž průměrná mzda vzrostla o 8 %. A příplatek za třídnictví? Největší výsměch. 25 korun za hodinu. Byznys se vším, všudy.
Jen pro představu, V ČR je 95 % kvalifikovaných učitelů a dalších 2,5 % zaměstnanců ve školství si kvalifikaci dodělává v podobě tzv. pedagogického minima.
Jak to ve finále dopadne? Uvidíme, třeba nějaká koncepce přijde.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.