Americká armáda koupí rozšířenou realitu od Microsoftu
Značku Microsoft máme všichni spojenou především s operačním systémem Windows a kancelářskými aplikacemi, aktivity společnosti jsou ale mnohem širší. Microsoft vyvíjí celou řadu specifických programů pro profesní využití v nejrůznějších oborech. V roce 2018 získala firma zakázku za zhruba 420 milionů dolarů, jejímž předmětem byl vývoj systému rozšířené reality (anglicky augmented reality, tzv. AR) pro jednotky v přímém kontaktu s nepřítelem (tzv. Close Combat Force – CCF). A protože prototyp prošel všemi testy úspěšně, Microsoft nyní dostal zakázku na dodávku hned 120 tisíc systémů v podobě headsetů.
Rozšířená realita a armáda
Systém založený na brýlích HoloLens 2 má vojákům sloužit k lepší orientaci na bojišti ve dne i v noci, přehledu o pozicích i aktivitách nepřítele a asistenci při dosahování nejlepších možných rozhodnutí. Stejně tak bude mít systém zásadní význam i při tréninku a výcviku. Aby mohla americká armáda vybavit všechny své síly určené boj v přímém kontaktu s nepřítelem, bude jich v průběhu následujících deseti let potřebovat na 120 tisíc.
Hodnota kontraktu činí 21,9 miliardy dolarů a po jeho oznámení akcie společnosti posílily o 1,5 procenta. Vývoj vizuálních systémů rozšířené reality je oborem, ve kterém je Microsoft velmi aktivní a vyvíjí i systémy pro použití v medicíně nebo rozličných oblastech průmyslu.
Foto: Pixabay
Pochybnosti zaměstnanců
Uzavření kontraktu sklidilo také kritiku. Ta však vznikla přímo v Microsoftu a autory kritiky jsou především sami zaměstnanci. Těm se nelíbí už ze své samotné podstaty, neboť podle jejich názorů by se společnost neměla angažovat ve zbrojním průmyslu. Tato kritika se objevovala i v případě minulých kontraktů s armádou.
Ředitelka Microsoftu Satya Nadella však argumentuje tím, že jde o kontrakt s institucí, která slouží k obraně demokraticky zvolených institucí a občanských svobod a jako takový je v pořádku.
Zdroj informací: https://edition.cnn.com/2021/03/31/tech/microsoft-army-hololens-contract/index.html
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.