Apple nakonec povolil a otevře svůj systém konkurenci
Kalifornská společnost Apple zažívá mimořádně krušné období. Nejdříve se musel vypořádat s problémy ohledně ukradeného patentu na svých nejnovějších modelech chytrých hodinek, takže byl nucen stáhnout tyto modely z trhu. Následně došlo k povolení používání jiných platebních metod než dosavadního Apple Pay. Hodnota Applu klesla pod 3 biliony dolarů, zatímco Microsoft zaznamenal překonání této hranice a vystřídal tak Apple na čele nejhodnotnější firmy. Aby Apple vyhověl EU, umožní uživatelům stahovat a kupovat aplikace i jiným způsobem než App Storem.
Větší otevřenost a konkurenceschopnost
Velmi důležité budou následující pojmy:
- DSA – Akt o digitálních službách
- DMA – Akt o digitálních trzích
Rok 2023 se stal trnem pro gigantické firmy, protože začaly platit dva nové zákony. DSA je zaměřen na bezpečnost uživatelů a odpovědnost on-line platforem. DMA je zákon o hospodářské soutěži, podle něhož musí velké on-line platformy fungovat.
Oba dva akty byly navrženy regulačními úřady vydané Evropskou Unii. Stejně jako ostatní technologické firmy, tak i Apple musí podle DMA otevřít své dveře konkurenci. Od března si tak budou moci uživatelé iPhonu instalovat aplikace i z jiných zdrojů než právě z App Store. Totéž se týká také digitální peněženky nebo prohlížečů.
Otevření ekosystému Applu může ohrozit kyberbezpečnost
Od března bude také nová možnost pro uživatele v oblasti plateb. Ti již nebudou muset výhradně využívat služeb Applu, ale budou moci provádět platby přímo ve hrách či aplikacích. Apple byl dlouhou dobu znám pro svůj uzavřený ekosystém a záruku vysoké úrovně kyberbezpečnosti. Otevření tohoto ekosystému je považováno za zvýšení rizika ohledně kybernetických útoků na uživatele. Na druhou stranu konkurenční značky s OS Android doporučují svým uživatelům, aby instalovali aplikace pouze z ověřených zdrojů.
Drobnohled
Pod drobnohledem jsou společnosti Meta (WhatsApp, Messenger, Facebook, Instagram a MarketPlace), Microsoft, Alphabet, Amazon, Apple a ByteDance. Firmy tak mají čas do března, kdy musí splňovat restrikce dané novými zákony. Přestože byly tyto zákony zavedeny, existují mezi některými firmami kritici, jako například Spotify. Tento gigant se streamovanou hudbou nesouhlasí s novým plánem Applu. Ten podle jejich slov bude muset platit nadále 17% provizi, jestliže zůstane v App Store.
Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-software-apple-vyhovi-eu-otevre-sve-systemy-konkurentum-40458665, https://www.reuters.com/technology/spotify-says-apples-plan-comply-with-eu-regulation-farce-2024-01-26/, https://www.reuters.com/technology/apple-faces-strong-action-if-app-store-changes-fall-short-eus-breton-says-2024-01-26/
Náhledové foto: Pixabay