Apple nemá v Číně žádný plán B
Pro Apple jako nejbohatší americkou firmu je čínský trh nesmírně významný. Nejen, že se v Číně montuje naprostá většina produktů firmy, ale čínští zákazníci produkují až 20 procent zisku společnosti. S tím, jak se Apple s čínským trhem provazuje stále více a více, přichází silnější a silnější kritika. Podle ní se Apple s čínským režimem provazuje čím dál tím více a dělá kompromisy, které odporují principům, k nimž se hlásí v západním světě.
Čínská pravidla
V oblasti Vnitřního Mongolska roste nové datové centrum Apple pro správu dat jeho čínských zákazníků. Čínští státní zaměstnanci zde fyzicky spravují počítače, Apple zde nebude moci využívat šifrovací technologii, která je jinde jeho standardem a digitální klíče, které odemykají informace na těchto počítačích, jsou uloženy přímo na místě. Nové reportáže The New York Times stejně jako zápisy z právě probíhajícího soudního procesu dávají dohromady obrázek podnikání Apple v Číně. A ten vyvolává nejednu otázku.
Čínský vůdce Si Ťin-pching a jeho vláda zvyšují své požadavky na západní společnosti a ačkoliv se Apple těmto požadavkům při řadě příležitostí nejprve vzepřel, nakonec se čínským požadavkům prakticky vždy podřídil. Zatímco tak americká administrativa – a platí to pro tu současnou i minulou Trumpovu – je ve vztazích s Čínou poměrně tvrdá, Apple jejich postoje rozhodně nekopíruje.
Foto: Pixabay
Data, aplikace i logo
Apple tvrdí, že pro bezpečnost dat svých zákazníků dělá v Číně maximum, řada bezpečnostních expertů i bývalých zaměstnanců firmy ale naznačuje, že ústupky čínské vládě jsou masivní. Kromě ochrany dat přivolává kritiku i odstraňování aplikací, z čínské verze AppStore zmizely desítky tisíc aplikací, od zahraničního zpravodajství přes aplikace využívající jméno Dalajlámy, aplikace pro zasílání šifrovaných zpráv až po seznamovací aplikace pro homosexuály. Odstraňování aplikací Apple komentuje tak, že s čínskými zákony nesouhlasí, ale je nucen je dodržovat.
Ústupky Apple čínské vládě symbolizuje i odstranění loga „Designed by Apple in California“ ze všech produktů, neboť v Číně má Apple i část vývojových aktivit a právě čínští vývojáři se cítili tímto logem dotčeni. Kritici upozorňují na příkrý rozpor mezi prohlášeními Applu o oddanosti svobodě, demokracii i maximální ochraně soukromí svých zákazníků a firemními čínskými aktivitami. Co je ale podle nich ještě horší, Apple nemá na Čínu žádnou páku – žádný plán B na to, jak současný trend zvrátit. Znamená to, že se Apple stane standardní součástí čínské cenzurní a propagandistické mašinérie? Podle všeho ano.
Zdroj informací: https://www.nytimes.com/2021/05/17/technology/apple-china-censorship-data.html
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.