Australský sen o nerostném bohatství se rozpadá: Kolaps cen a čínská hrozba
Austrálie, pyšnící se titulem světové těžební velmoci, čelí hrozivému propadu cen klíčových surovin, jako je železná ruda, nikl a lithium. Tato situace ohrožuje tisíce pracovních míst a zpochybňuje strategii země stát se dodavatelem pro západní svět. Hlavním viníkem je Čína, která jako dominantní odběratel a zároveň producent s nízkými náklady tlačí ceny dolů a ohrožuje tak australskou ekonomiku a strategické zájmy.
Čínský monopol ohrožuje australské doly
Hlavním problémem je rostoucí závislost Austrálie na Číně, která je jejím největším odběratelem nerostných surovin. Čína tuto pozici zneužívá k manipulaci s cenami a omezování vývozu, čímž se snaží dosáhnout politických a ekonomických výhod.
Ceny niklu se propadly o více než dvě třetiny, což nutí australskou vládu k masivním dotacím pro těžební společnosti. Doly na lithium a železnou rudu čelí podobnému osudu. Čína, která kontroluje 80 % zpracování vzácných zemin a 35 % rafinerie niklu, diktuje ceny a omezuje vývoz, čímž znevýhodňuje své konkurenty.
„Peking již zdaleka není jen hypotetický a svou téměř monopolní kontrolu globálního dodavatelského řetězce (prvků vzácných zemin) již využil ke strategickému zvýhodnění USA a Japonska,“ varuje Australský institut pro strategickou politiku (ASPI).
Zanedbaný domácí trh a ztráta suverenity
Austrálie postrádá silný domácí trh pro tyto suroviny. Automobilový průmysl upadl a přechod na zelenou energii je pomalý. Nadnárodní firmy nemají motivaci stavět zde výrobní závody. Australská vláda se v minulosti soustředila na privatizaci národního majetku namísto investic do zpracovatelských zařízení. To vedlo k nadměrné závislosti na Číně a ztrátě suverenity nad klíčovými odvětvími.
Situace v niklovém průmyslu je alarmující. Ceny niklu se za poslední rok propadly o více než 60 %, což vedlo k uzavírání dolů a propouštění zaměstnanců. Australská vláda se snaží situaci řešit dotacemi, ale dlouhodobá udržitelnost této strategie je sporná.
„Politiky přijaté za prezidenta Si Ťin-pchinga se podepisují pod nepatřičný vliv Číny a nadále stírají hranice mezi soukromým sektorem a vládou v Číně,“ varuje ASPI. „Jedná se o politické riziko, které umocňuje ekonomický problém přílišné závislosti na jednotném trhu.“
Co teď?
Austrálie musí diverzifikovat své obchodní partnery a investovat do domácího zpracování surovin. Je nutné posílit strategické partnerství s EU a USA a vybudovat si vlastní technologickou kapacitu. Zanedbání těchto kroků může vést k trvalému oslabení australské ekonomiky a ztrátě strategického vlivu v regionu.
Zdroje info: X, https://www.scmp.com/week-asia/economics/article/3252465/australias-nickel-sector-gets-funding-lifeline-amid-stiff-indonesian-competition-global-price-plunge, https://www.news.com.au/finance/business/mining/australia-on-the-brink-as-iron-ore-nickel-lithium-prices-collapse/news-story/85c15642b6e4a62e99df761c7dfa4964
Náhledové foto: Pixabay