Auta „bez klíče“ mohou mít problém – některé pojišťovny je už nepojistí

Ještě nedávno šlo o komfort, který si chtěl dopřát snad každý. Postupně se rozšířil tak, že jím dnes disponují i opravdu levné vozy. Ovšem jak se ukazuje, bezklíčové otevírání vozů (tzv. keyless) rozhodně nepřináší jen samé výhody.

A jak vlastně funguje? Ve zkratce řečeno – jakmile se se svým klíčem přiblížíte k autu, to se samo odemkne a leckdy i nastartuje. Zn. ideál, pokud máte plné ruce nebo se nechcete s podobnými procedurami zdržovat například v nevlídném počasí. Ovšem není vždycky všechno zlato, co se třpytí.

Na bezpečnost těchto vozů experti upozorňovali už dávno

A to rozhodně ne vždy v dobrém slova smyslu. Vlastně spíše naopak. Klíče od vozů totiž svůj signál vysílají neustále. A i když je jejich dosah relativně malý, nekalým živlům stačí pořízení jednoho jediného zařízení, které prodlouží dosah signálu cca na kilometr. To obvykle bohatě stačí, uvážíme-li, že se klíče od auta u většiny z nás nacházejí hned v předsíni nebo jinde blízko u vchodu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

S nastartovaným autem pak už stačí jen odjet, případně ho lze „jen“ připravit o některé díly, které je možné na černém trhu výhodně prodat.

Nizozemské pojišťovny vás už nepojistí, v ČR je podobný krok otázkou času

Každý rok dosahují ztráty způsobené právě zloději používajícími bezklíčové otevírání asi tří miliard korun. A právě proto se nizozemské pojišťovny rozhodly bezklíčový vstup do vozů sankcionovat – jednoduše vás nepojistí.

Vyhnout se tomu můžete jen dvěma způsoby. Bud předložíte certifikát o zabezpečeném bezklíčovém zamykání (nabízí ho například značky Citroën, Audi, BMW, Škoda, Mercedes-Benz, Peugeot Toyota či Volkswagen) nebo si necháte celý systém trvale odpojit. Jiná možnost není a lze očekávat, že brzy budou muset podobné volbě čelit milovníci komfortu na celém světě.

Zdroj Náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.