Až 15 let za dnešní kybernetický útok na brněnskou nemocnici

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Určitě jste v médiích zaznamenali informaci o kybernetickém útoku, který byl spáchán na fakultní nemocnici v Brně. Tento odsouzeníhodný čin je zcela jistě dílem lidské hyeny, která by měla být potrestána. Tedy v případě, že se tohoto jedince podaří chytit a usvědčit. V maximu může dostat až 15 let odnětí svobody. To ale určitě není vše. Na výši trestu se podíváme podrobněji v následujících řádcích. Využijeme k tomu pohledu advokátní kanceláře Vilímková Dudák & Partners.

Stav nouze viníkovi určitě nepomůže

Panující stav nouze, který byl vyhlášen vládou, rozhodně situaci nijak výrazně nepomůže. Ba naopak. Zajímavé je vyjádření Jakuba Kadlece z advokátní kanceláře Vilímková Dudák & Partners. Hovoří se o tom, že hacker může přijít k trestu v době trvání od 8 do 15 let. A čeho se vlastně pachatel dopustil? Trestného činu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Jedná se o § 230 trestního zákona. V této kategorii jsou trestní postihy poněkud vyšší.  

Uvažovat lze i o obecném ohrožení

Ano, relevantní jsou také informace hovořící o trestném činu obecné ohrožení. Ten je zakotven v § 272 trestního zákona. Mimochodem, tady už jsou tresty nemalé. Všechno závisí na výši způsobené škody na majetku a samozřejmě také na zdraví. V prvním případě jsou postihy tvrdé hlavně tehdy, když škoda přesáhne 5 milionů korun. Ve druhém jsou vysoké tresty hlavně tehdy, když jde o těžké ublížení na zdraví, nebo dokonce smrt.

Trest by mohl být i vyšší

Aktuální stav nouze situaci nepomáhá, jak již ostatně bylo řečeno. Pokud by bylo soudně prokázáno, že pachatel jednal úmyslně, mohl by se dostat až k trestu 12 až 20 let, případně k trestu výjimečnému v době trvání od 20 do 30 let. V krajní situaci by se mohlo jednat i o doživotní trest.

Zdroj textu: advokátní kancelář Vilímková Dudák & Partners

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.