Banky oceňují nemovitosti nižšími částkami
Tato pandemicko-ekonomická situace zdá se zatím nemá vliv na poptávku po hypotečních úvěrech. Kde však lze vidět nejistotu v budoucí vývoj je oceňování nemovitostí ze strany bank, které hypotéky poskytují. Co je za tímto jevem?
Zájem o hypotéky
Míra zájmu o nové hypoteční úvěry rostl ještě před propuknutí celosvětové pandemie. Ani koronavirus a následná ekonomická situace tento trend nezastavili. Naopak objem peněz, které jsou v rámci hypoték u nás poskytnuty roste a dostává se k rekordním milníkům. Zdá se tedy, že klienti bank, poptávající úvěry na bydlení, nejsou nikterak opatrní, co se hypoték týče. To samé se však nezdá říct o poskytovatelích těchto finančních produktů. Banky jsou již teď více opatrné, a co se týče oceňování nemovitostí, více střízlivé. Oceňují tedy nemovitosti nižšími částkami.
Banky reagují na ekonomiku
Banky jsou opatrné zejména z důvodů ekonomické situace a jejího vývoje do budoucna. Nejistota tohoto vývoje je nyní enormní, stejně tak se zvyšuje riziko nárůstu počtu hypoték, které nebudou splacené, kvůli konci splátkového moratoria. Odvahu oceňovat vyššími částkami zastavené nemovitosti bankéřům nepřidala ani ČNB, jakožto i další odborníci, kteří tvrdí, že nemovitosti jsou u nás dlouhodobě a do velké míry nadhodnocené.
Co to bude znamenat
Co nižší oceňování znamená a bude znamenat do budoucna? Zejména to, že v následujících měsících můžeme čekat, že se sníží dostupnost vlastního bydlení. Pokud si vyhlídnete nemovitost, kterou si budete chtít pořídit prostřednictvím hypotečního úvěru, pak buďte připraveni, že si budete muset přichystat více vlastních prostředků než v minulosti. Budete totiž kupovat nemovitost zpravidla za tržní cenu, která je o něco vyšší než ta, kterou bývá oceněna nemovitost bankami. Hodnota zástavy tedy bude nižší a dostanete tedy méně peněz jako hypotéku. Budete tedy do kupní ceny doplácet více.
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.