Banky odmítají půjčovat italským lyžařským areálům
Mohlo by se zdát, že problémy českých lyžařských středisek nemusí ta alpská alespoň prozatím děsit. Opak je ale pravdou. S velmi podobným nedostatkem sněhu a neustále se snižujícím počtem dní, kdy mohou být vleky v provozu se potýkají i provozovatelé skiareálů v Alpách, především pak v těch italských, kde jsou většinou položena o něco níže než třeba v Rakousku. Situace je tam taková, že jejich provozování se dostává na hranu ekonomické udržitelnosti. A všímají si toho i banky poskytující úvěry.
Žádný sníh o Vánocích
Typickým představitelem střediska v problémech je Monte Cimone. Poprvé po více než čtyřiceti letech v provozu se zde letos nelyžovalo v průběhu vánočních svátků a krátká sezóna zde začala až v polovině ledna. Výsledkem byl čtyřicetiprocentní propad tržeb ve chvíli, kdy provozovatel realizoval minulý rok investice ve výši 5 miliónů Euro (asi 120 milionů korun). Nakoupil sněžná děla, která však kvůli vysokým teplotám nemohla být uvedena do provozu.
Foto: Pixabay
Bez umělého sněhu není lyžování
V Itálii je 9 z 10 středisek závislých na umělém sněhu. K tomu, aby jej mohli vyrábět je však třeba teplot pod bodem mrazu. Tato podmínka je splněna stále méně často. Je samozřejmě možné spoléhat na vývoj technologií a na to, že nová generace sněžných děl bude schopná vyrábět sníh i při teplotách nad nulou. První z nich již se na trhu objevují. Něco takového je však velmi náročné energeticky, a navíc se nepochybně jedná pouze o zpomalení nevyhnutelných dlouhodobých trendů.
Banky nevidí budoucnost růžově
Stále více lidí si také všímá, že spotřeba vody ze strany skiareálu se již vyrovná spotřebě, která je typická pro milionové město. V zemi, kde jsou problémy se suchem dalším velkým problémem se jedná o velké téma. Provozování skiareálů se samozřejmě nechtějí vzdát v regionech, neboť dávají práci velkému množství lidí. Je však zcela zřejmé, že ochota bank poskytovat úvěry je rok od roku nižší. Zdá se tak, že skiareály budou muset rozšířit nabídku svých činností, aby vůbec přežily.
Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/lyzovani-italie-strediska-oteplovani-snih-problemy.A230403_134330_eko-zahranicni_jla
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.