Banky pokračují v rušení poboček
Nacházíme se v období, kdy vývoj mnoha odvětví lidské činnosti určuje několik obecných trendů. Mezi ty nejvýznamnější z nich patří nepochybně digitalizace. Ta se nevyhýbá ani sektoru bankovnictví, jak toho firemního, tak osobního. Některé prvky jeho digitalizace se již staly v minulých letech samozřejmostí a používáme je zcela samozřejmě a automaticky, jiné se do digitálního prostředí přesunují nyní. Jedním z nevyhnutelných důsledků tohoto vývoje je logicky snížení zájmu o návštěvy kamenných poboček, které tak banky začínají hromadně rušit.
Nevyhnutelný trend
Přesun komunikace klientů s bankami do virtuálního prostředí lze pozorovat již několik let a za tento trend rozhodně není zodpovědný koronavirus. Ten přispěl maximálně k jeho určitému urychlení. Podle údajů bank využívá nejvíce jejich klientů mobilní bankovnictví, počet jeho uživatelů roste meziročně o desítky procent.
Oproti vžitým představám výrazně roste míra využití online bankovnictví také ve skupině seniorů. Stejně jako používají senioři stále častěji online platby kartou, tak výrazně více než v minulosti používají i internetové bankovnictví a komunikují s bankou skrze něj.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Pobočky jako oběť
Zvláště největší banky, které jsou na našem trhu aktivní, např. Česká Spořitelna, Komerční banka nebo ČSOB, jsou v situaci, kdy jejich nesmírně široká síť poboček přestává dávat smysl. Tyto banky provozují každá několik stovek poboček z nichž jich v loňském roce uzavřely hned několik desítek. A hodlají v tom pokračovat.
I pobočky, které zbydou, se výrazně promění. Již nyní se klienti setkávají s pobočkami, které namísto klasických přepážek nabízí klientům spíše recepci, ze které jsou s konkrétním požadavkem odesláni dále. Kamenné pobočky, které si banky udrží, by měly sloužit pouze pro řešení specifických problémů jako je sjednání opravdu velkých úvěrů typu hypotéky. Běžné problémy se již budou řešit výhradně online, nezřídka kdy navíc s pomocí umělé inteligence (tu např. Česká spořitelna již nyní využívá při ověřování online plateb).
Digitalizace je zkrátka zde a v následujících letech výrazně promění i naše životy.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.