Black Friday: Kde se vzal a proč tento název? Nákupní šílenství, které je mnohdy pastí na zákazníky

Blíží se nákupní šílenství v podobě Black Friday. Každoroční příležitost pro obchodníky i zákazníky. Kde se tento název vzal, kdo ho prvně prosadil v Česku a na kdy letos připadá?

Nákupní šílenství v podobě Black Friday neboli černého pátku se neúprosně blíží. Pro mnohé je to příležitost, jak nakoupit vánoční dárky za výhodnou cenu. Avšak na to třeba taky trochu pozor. Někteří obchodníci toho zneužívají. Kde se vůbec tento název vzal a kdo první zavedl Black Friday u nás?

Kde se vzal a na který den připadá

Black Friday je neformální název výprodejů, které v Americe následují vždy po svátku Díkůvzdání. Svátek Díkůvzdání připadá na základě rozhodnutí prezidenta Franklina D. Roosevelta z roku 1939 na čtvrtý pátek listopadu. Tudíž vždy den poté je Black Friday neboli černý pátek. Letos tak připadá na tento pátek, tj. 29. listopadu.

Proč a odkud název Black Friday

Vžil se až poté, co ho v 60. letech použila policie ve Filadelfii pro označení každoročně šílené dopravní situace na silnicích. Stejně tak situaci nazvaly i legendární noviny The New York Times v roce 1975. Následná snaha o přejmenování na Big Friday, tj. velký pátek, nevyšla. V angličtině by to však ještě šlo, ale u nás ne. Neboť my už jeden Velký pátek máme.

Black Friday prvně v Česku

Nákupní šílenství Black Friday se u nás zřejmě objevilo v roce 2011, kdy jej použil český e-shop společnosti Apple. Avšak do širšího povědomí se v Česku dostal až poté, co si ho osvojil jeden z velkých gigantů u nás, tj. česká Alza. Postupně začaly Black Friday využívat další firmy, a to jak v kamenných prodejnách, tak i e-shopech. Dnes už je něčím, co bereme jako samozřejmost.

Výhodný nákup s otazníkem

Nejen Češi zkrátka slyší na slovní spojení Black Friday. V Česku se průměrná útrata na Black Friday pohybuje mezi 3 až 4 000 Kč. Zpravidla zákazníci kupují větší položky, které chtějí dlouhodobě, a tak čekají na příležitost v rámci výhodné ceny. Jde zejména o spotřební elektroniku. Jenže je třeba si dát pozor.

Jedná se o oblíbené marketingové lákadlo. A tak někteří obchodníci Black Friday zneužívají ve svůj prospěch a lákají na fiktivní slevy. Sleva může být počítána z výrazně vyšší ceny, než je cena za zboží v běžné tržní síti.

Zdroj: https://www.finmag.cz/ekonomika/464654-kde-se-vzal-black-friday-a-proc-se-mu-rika-cerny-novodobe-nakupni-silenstvi-v-kvizu

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cern%C3%BD_p%C3%A1tek_(nakupov%C3%A1n%C3%AD)

Náhledové foto: Pixabay