Blíží se změna času, možná už naposledy
Určitě už jste zaznamenali, že den se začíná výrazně krátit a ranní vstávání do práce je zahaleno pod rouškou neprostupné tmy. Komu by se chtělo vylézat z postele, když venku ještě není ani paprsek světla? Nebojte se, brzy dojde k tradiční změně času z letního na zimní, díky čemuž se nám bude znovu vstávat mnohem lépe. Vzhledem k rozsáhlé debatě na úrovni Evropské Unie se ovšem zdá, že změna času nás letos možná čeká úplně naposledy. Česká republika s ní má přitom velmi dlouhou a bohatou historii. Drtivá většina žijících občanů už nepamatuje chvíle, kdy platil pouze jeden čas, jenž zůstával neměnný.
Jak a kdy proběhne letošní (a možná poslední) změna času
Ke změnám času probíhá jednotně v rámci celé Evropské Unie na základě směrnice z roku 2001. Letní čas zpravidla přichází poslední sobotu v březnu, trvá po dobu sedmi měsíců a s úderem poslední říjnové soboty se vymění za čas zimní. Letos vychází očekávané posunutí rafičky o hodinu zpátky, díky čemuž si o něco přispíme, na neděli 27. října. Ačkoli se časy dělí na letní a zimní, ten druhý je v podstatě naším hlavním pásmovým časem. V České republice se tyto dva časy pravidelně střídají od šedesátých let minulého století a vydržely s námi až dodnes.
Ani v ostatních částech světa není letní čas ničím neobvyklým. Stále jej dodržují například v Kanadě, Grónsku, USA, jižních částech Austrálie nebo Mexiku.
Výhody a nevýhody střídání času
Změna času z pásmového na letní byla zavedena proto, aby občané jednotlivých zemí mohli efektivněji využít slunečního světla a zároveň šetřili energii. Vzhledem k tomu, že vstáváme o hodinu dříve, máme více času užít si teplé letní dny. Tím ovšem výčet benefitů končí. Nedávné studie kontrují, že změna času narušuje přirozené biorytmy a problémy způsobuje zejména malým dětem a starším ročníkům. Podle kritiků by zimní čas během léta navíc vyšel v podstatě nastejno, takže je otázkou, zda čas letní není jen zbytečným přežitkem předchozích generací.
Veřejnost se v průzkumech po celé Evropské Unii shoduje, že změna času by se měla zrušit. Pro tento krok je až 84 % dotázaných.
Letní čas nejspíš brzy skončí v propadlišti dějin
Všechny země Evropské Unie se v roce 2001 domluvily na jednotné podobě změny času. To ale neznamená, že úplně všichni europoslanci a hlavně občané toto rozhodnutí podporují. V únoru 2018 se před Evropský parlament dostal návrh na zrušení letního času a poslanci jej schválili.
Současná podoba návrhu Komise říká, že by k poslední změně času mělo dojít v roce 2019. Tento termín se dnes ovšem zdá krajně nepravděpodobný, jelikož se ještě musejí vyjádřit jednotlivé parlamentní výbory. Kdy tedy reálně o letní čas přijdeme? Naposledy budeme měnit čas na všech hodinách v domácnosti pravděpodobně roku 2021.
Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.