Bližší informace o výdajovém paušálu pro OSVČ

Testy

Začali jste si v uplynulých měsících vydělávat jako OSVČ? V tom případě máte na výběr, jestli povedete klasické účetnictví a nebo se rozhodnete uplatňovat výdajové paušály. Druhá ze zmíněných možností vstoupila v platnost už roku 2005 a využívá jí poměrně velké procento českých osob samostatně výdělečně činných. V čem spočívají její hlavní benefity a co je naopak k neprospěchu věci? Na to se konkrétně podíváme v následujících řádcích.

Daňová evidence a výdajové paušály

Standardní daňová evidence nebo účetnictví je vlastně shromažďováním všech dokladů o příjmech a výdajích, které následně buďto sami a nebo přes daňového poradce zpracujete. Výdajové paušály jsou jednodušší variantou. Mnohdy složitá administrativní práce totiž zcela odpadá a nahrazují ji fixní daňové uznatelné náklady, které tvoří určité procento z celkových příjmů živnostníka. Nutno podotknout, že výdajové paušály mohou kromě OSVČ využívat také soukromí zemědělci, pronajímatelé nebo lidé vykonávající svobodná povolání.

Výdajové paušály nejsou pro všechny typy podnikání tvořeny stejným procentuálním základem. Kupříkladu řemeslníci, zemědělci či lidé podnikající v lesním a vodním hospodářství uplatňují paušál 80 %. Ostatní profese uvedené v seznamu živností pak operují s paušálem 60 %. Svobodná povolání, lidi mající příjmy z autorských práv nebo podnikající dle zvláštních předpisů čeká paušál 40 %. Třiceti procentním výdajům paušálům pak podléhají příjmy z pronájmu.

Kdy nejsou výdajové paušály výhodné

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Výdajové paušály jsou v drtivé většině případů výhodnější variantou. Neplatí to pouze tehdy, kdy měl živnostník reálně vyšší výdaje, než kolik uvádí jeho paušál.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.