Bonbony s psychoaktivní látkou vyzkoušely už i děti
Želatinové bonbony s psychoaktivními látkami z muchomůrek zachutnaly jedné žačce v Hradci Králové. Ta se jimi údajně přiotrávila. Sehnat tyto produkty přitom není nic těžkého, jsou legální, a navíc volně prodejné. Sladkosti s HHC, jak se podle všeho zdá, již nejsou in. Podle mykologů jde v takových případech nejen o zdraví, ale i o návyk na psychoaktivní látky. Je na čase více zpozornět! Obchodníci zjevně stále vydělávají na prodeji nebezpečných pochutin dětem, byť oficiálně jde o produkty 18+.
Co způsobuje látka zvaná muscimol
Kolaps, jenž se u dívky na druhém stupni základní školy projevil, byl na hranici s poškozením jejího zdraví. Jednalo se o příliš vysokou hladinu látky muscimol, která se vyskytuje přímo v muchomůrkách. Na první pohled je látka nenápadná, uvnitř těla však může vyvolat i otravu. Zpočátku podráždění, halucinace, závratě a končit to může až hlubokým kómatem. Dojít může i na zástavu srdce.
Foto: Pixabay
Jak lze snadno látku muscimol získat
Objednat lze bonbony přímo z internetu, stačí uvést věk 18+ a bonbony může získat kdokoliv. Pro děti je tento snadný přístup až příliš závažný, hrozí riziko poškození zdraví, u křehčích dětí bohužel i smrt. Nabídky i formy sladkostí jsou pro děti bohužel až natolik lákavé, že si je prostřednictvím internetu objednávají poměrně často a snadno. Od ostatních sladkostí jsou navíc na první pohled téměř k nerozeznání.
Kromě sladkostí s obsahem muscimolu je v nabídce dokonce i mazání na klouby. Alkoholový výluh z muchomůrek je pak trochu „jiný oddíl“. Výluh z těchto magických houbiček může vyvolat stejné a možná i mnohem fatálnější komplikace. Pokud mazání na klouny užijete vnitřně, budete mít štěstí, že to zázrakem přežijete. Je přitom otázkou, zdali tento výmysl z houbiček na klouby skutečně pomáhá.
Bonbony s muscimolem jsou předmětem zkoumání
Rozdíl v množství požitých omamných látek se různí i u jednotlivých jedinců. Spolkne-li takový nevinný bonbon dospělý, má slušnou šanci na to, že v něm vzbudí povznesené stavy připomínající svět s růžovými brýlemi. U dětí může znamenat prudkou otravu, podobně jako je to u otravy houbami.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce se bude zabývat množstvím muscimolu obsaženém v jedné porci bonbonů. Také to, zda jsou přítomny i další škodlivé látky, ukáže teprve čas. Množství miligramů látky muscimol může ve výrobcích významně kolísat. Množství látky na jeden kilogram sušiny se může během výroby také lišit. To vše je dnes předmětem zkoumání.
Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/krimi-hodinu-lezela-na-zachode-skolacka-z-hradce-snedla-zele-bonbony-s-toxickou-latkou-a-zkolabovala-40472133
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.