Bonita klienta: Slovní spojení, se kterým se setkáte u půjčky
Ať už jste si chtěli půjčit peníze od banky nebo od nebankovní společnosti, mohli jste se setkat se slovním spojením bonita klienta. Pod těmito dvěma slovy se skrývá odpověď na otázku, zda vám budou peněžní prostředky poskytnuty či nikoliv. Bonita klienta je totiž schopnost klienta dostát svým závazkům – tedy splatit půjčku. Pokud má klient velmi nízkou bonitu, může mu půjčka být poskytnuta. Dostane ale mnohem vyšší úrok než bonitní klienti.
Co ovlivňuje bonitu klienta?
Každá společnost, která poskytuje půjčky, si musí ověřit bonitu klienta. Nakolik se jí bude řídit, už je jen na ní. Existují společnosti, kterým stačí ověření jednoho ze tří běžných faktorů, banku ale většinou zajímají všechny. Faktory, které ovlivňují bonitu klienta, jsou:
- výše příjmu klienta,
- jaká je klientova finanční minulost (Měl půjčku? Splácel ji?),
- schopnosti ručení (může se zaručit nějakou movitou či nemovitou věcí?).
Jak se bonita vypočítá?
Výpočet bonity klienta je poměrně jednoduchý – od celkovým příjmů klienta se odečtou jeho výdaje. Aby byly údaje přesné (a bankovní či nebankovní společnost si ověřila jejich pravdivost), je vhodné, aby klient doložil všechny své příjmy i všechny své výdaje. Zde opět platí, že ne všechny společnosti na doložení příjmů a výdajů trvají.
Co snižuje vaši bonitu?
Pokud v současné době vlastníte kreditní kartu nebo máte možnost kontokorentního úvěru (což je dnes velice časté a banky to rády nabízejí), pak může být vaše bonita ovlivněna. Doporučuje se tyto dva aspekty před zažádáním o půjčku zrušit. Klient, který má záznam v registru dlužníků, má také problém. Do tohoto seznamu se totiž dostanou „neplatiči“. Dostat se sem můžete i bez vlastního vědomí – například zapomenete platit účty za telefon.
Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.