Brexitové kontroly dovozu potravin: Hrozí dražší a méně dostupné jídlo?

zemědělství

Brexit způsobil v Británii řadu nepříznivých změn v oblasti dovozu potravin, které zmenší výběr čerstvého zboží a zvednou ceny. Nové kontroly a poplatky na dodávky z EU prodraží náklady obchodníků a přenesou se na spotřebitele. Panují také obavy o další osud britského zemědělství.

Prohloubená závislost na dovozu

Ostrovní Británie se v dovozu čerstvých plodin spoléhá převážně na evropský kontinent. Čtyřicet procent zeleniny pochází přímo z Evropské unie a pouze šestnáct procent ovoce se vypěstuje na domácí půdě. Téměř polovina veškerých potravin na britských talířích je dovážená, hlavně z Nizozemska, Francie, Irska a Německa.

Nedávné potíže se zásobováním zeleninou prokázaly rizika této nevyvážené situace. „Británie je nebezpečně závislá na Nizozemsku a Španělsku, které mají lví podíl na dovozu čerstvé zeleniny,“ uvedla studie z roku 2020. Experti zpochybňují, zda tento stav lze po brexitu dlouhodobě udržet.

Rostoucí náklady pro obchodníky

Předznamenaná rizika se s odstupem Británie od Evropské unie zhmotnila. Od útery začnou platit fyzické kontroly na dovoz rostlin a živočichů z kontinentu, které přinesou zdržení a vyšší výdaje. „Existují reálné obavy, že to může zvýšit náklady o několik procentních bodů,“ varuje ředitel velkoobchodního trhu Eddie Price.

Vedení chladírenského sektoru dokonce odhaduje přírůstky nákladů nad miliardu liber ročně jen kvůli novým hraničním procesům. Federace skupiny podniků upozorňuje, že „výrazně zvýší ceny potravin a omezí výběr.“ Obchodníci se bojí o znehodnocení rychle se kazícího zboží při zdlouhavých procedurách.

Menší výběr

Zvýšení vstupních nákladů a navýšené náklady na dovoz se bezpochyby přenesou na konečné spotřebitele. Podle odhadů vlády může nový režim dovozních kontrol v horizontu tří let srazit růst cen potravin o 0,2 procentního bodu. Skutečný dopad bude zřejmě vyšší.

Výzva pro místní producenty

Komplikace s dovozem by se teoreticky mohly stát příležitostí pro domácí farmáře, kteří by měli větší šanci konkurovat importům cenovými nabídkami. Britové již využívají na zemědělství 70 procent půdního fondu, což je více než v jiných evropských zemích.

Jenže zemědělcům znepříjemňuje podnikání odliv pracovních sil po vystoupení z EU. Program sezónních víz je pouze dočasným řešením a nejistota budoucnosti odvádí od investic do rozšiřování výroby. „Žádný podnik neví, zda bude mít sezónní pracovníky v roce 2025. To se rychle blíží krizi,“ upozorňuje šéf Národní unie zemědělců Bradshaw.

Nadto musí místní producenti čelit konkurenci ze vzdálených destinací s nižšími náklady. Brexit přinesl Británii nové obchodní smlouvy například s Austrálií, což znevýhodňuje tuzemské dodavatele. „Zemědělství bylo prodáno na dno a použito jako vyjednávací žeton,“ postěžoval si šéf zelinářské firmy Maddocks. Volá po vládní strategii, která by na delší perspektivu posílila soběstačnost Spojeného království v produkci potravin.

Zdroje info: Reddit, https://www.bbc.com/news/articles/c72pz0vjd57o, https://edition.cnn.com/2024/04/30/business/brexit-border-check-britain-prices/index.html

Náhledové foto: Pixabay