Brigáda v zahraničí a daně, jimž se nevyhnete

Když se mladí Češi v létě rozhodují, kam na brigádu, v mnoha případech dnes volí zahraničí. Láká je zejména vidina vyšších výdělků a samozřejmě s tím spojené poznávání nových koutů světa. V praxi si navíc mohou vyzkoušet také úroveň znalosti cizího jazyka, které jsou základem pro úspěšnou profesní budoucnost. To všechno je sice hezké, ale jak se to má vlastně s daněmi a odvody na sociálním či zdravotním pojištění? Na to jsme se rozhodli zaměřit poněkud podrobněji.

Brigáda v zahraničí je speciálním druhem příjmů

Pokud jste po celý rok pracovali na domácím půdě a do zahraničí jste se vydali pouze v letních měsících, dělí se váš roční příjem do dvou kategorií – tuzemský a zahraniční. My si v tomto článku rozebereme ten druhý typ. Vyjet kvůli práci za hranice naší republiky opravdu není špatný nápad, protože tím spojíte příjemné s užitečným.

V takovém případě je na vás pohlíženo jako na takzvané daňové rezidenty a jako tací musíte při podávání daňového přiznání uvést všechny příjmy, které jste za rok vydělaly. Finanční odměna z ciziny není této povinnosti nijak ušetřena. V rámci daňového přiznání se příjmy ze zahraniční uvádějí do přílohy číslo 3 a je nutné si přepočítat částku na naši měnu dle kurzu, který stanovuje Generální finanční ředitelství.

Dvojího zdanění se obávat nemusíte

Lidé, kteří pracovali nějaký čas za hranicemi naší země a posléze evidovali své příjmy v daňovém přiznání, mají často strach, že budou muset vydělané peníze danit dvakrát. K tomu by ale podle názorů předních odborníků na danou problematiku docházet nemělo. Mezi vyspělými zeměmi po celém světě jsou totiž uzavřeny mezinárodní smlouvy, které dvojímu zdanění zabraňují (v případě zemí rozvojových se ale mějte na pozoru, tam totiž nemusejí běžné dohody platit).

Vždy ale musíte postupovat podle úmluvy s konkrétním státem, které se mohou kus od kusu lišit v detailech nebo zásadních položkách. Dále je také potřeba určit, jaký druh práce jste v cizině vykonávali. Zahraniční zaměstnavatel vám pak může příjmy zdanit, k čemuž ovšem potřebujete získat potvrzení. To následně doložíte na českých úřadech. Vrácení daní ze zahraničíVrácení daní ze zahraničí je další otázkou.

Sociální a zdravotní pojištění při práci v zahraničí

Se sociálním a zdravotním pojištěním se to má tak, že v rámci Evropské Unie nesmí být člověk pojištěn ve dvou státech najednou. Co z toho vyplývá? Ještě před plánovaným odjezdem do ciziny se musíte odhlásit z českých pojišťoven a bezprostředně po příjezdu se přihlásit v zemi, kde budete pracovat. Z opačného úhlu pohledu platí naprosto stejná pravidla.

Náhledové foto: Pixabay

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.