Británie odkládá rozvolnění kvůli mutaci delta
Velká Británie byla zemí, která si na začátku globální očkovací kampaně vedla velice dobře a byla dávána mnohými za příklad. Výsledkem mělo být zrušení omezení v průběhu června. Situace se ale nevyvíjí tak, jak si mnozí představovali a premiér Boris Johnson oznámil posunutí trvání lockdownu minimálně do 19. července. Důvodem je strach z další vlny poháněné novými mutacemi koronaviru covid-19. Rozhodnutí vyvolalo silné protesty z podnikatelského prostředí, lékaři a epidemiologové ale považují prodloužení lockdownu za nutnost.
Británie a mutace delta
Pouhé dva měsíce poté, co byla ve Velké Británii poprvé detekována, dokázala mutace delta (dříve označovaná jako indická) prakticky zcela vytlačit původní typy koronaviru a nyní se na nových případech podílí z více než devadesáti procent. Variace delta je výrazně agresivnější a podle některých studií až šedesátkrát nakažlivější než původní virus. Tyto charakteristiky navíc platí i ve venkovním prostředí.
Pro Británii to znamená opětovný růst nakažených a postupné plnění nemocnic i přes to, že v zemi je očkováno již více než 50 % obyvatel oběma dávkami a jednu dávku dostalo více než 60 % lidí. Velká Británie tak názorně ukazuje světu, jaká je dynamika šíření viru v populaci a proč je potřeba dosáhnout proočkovanosti minimálně 80 % či spíše více. Dokud toho nebude dosaženo, virus bude společnost stále svírat a působit problémy.
Foto: Pixabay
Záludnosti epidemické statistiky
Šíření viru se neřídí binární logikou mohu chytit/nemohu chytit. Vakcína zajišťuje vysokou míru ochrany (přesné číslo záleží na typu vakcíny a konkrétní variantě viru, po druhé dávce používaných vakcín se ale jedná o cca 85 % ochranu), což dokáže zamezit šíření viru v populaci. Je k tomu ale potřeba maximální proočkovanost. Nutná je jak maximální účinnost vakcíny, tak maximální počet očkovaných lidí. Stejně jako by nestačila vysoká proočkovanost v případě, že by vakcína byla málo účinná, nestačí vysoká účinnost vakcíny při nízké proočkovanosti. A Velká Británie nám to ukazuje více než jasně.
Dění ve Velké Británii je pro nás důležité proto, že nám ukazuje situaci takovou, jaká bude v České republice velmi pravděpodobně na podzim. I u nás se nové agresivní mutace téměř jistě objeví a vzhledem k tomu, že ani minimálně potřebná osmdesátiprocentní proočkovanost není reálná, neboť až příliš mnoho lidí očkování odmítá, dojde k opětovnému šíření viru, na které bohužel doplatí i řada očkovaných. Je na každém, aby zvážil jaká je míra jeho osobní zodpovědnosti za jeho okolí a společnost jako celek.
Nuhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.