Britská premiérka Trussová: 45 dní ve funkci, doživotní renta

Downing Street

Britská premiérka a stále ještě lídryně konzervativní strany Liz Trussová se zapsala do historie ostrovního státu asi jinak, než si představovala. Po svém jmenování zesnulou královnou Alžbětou II. podává za 45 dní rezignaci do rukou jejího nástupce krále Karla III. Jde tedy o nejkratší premiérství v celé historii Británie. I tak však náleží premiérce doživotní renta.

Doživotně 3 miliony ročně

Liz Trussová byla v úřadu pouhých šest týdnů, než oznámila svou rezignaci. To však nic nemění na faktu, že jako každý bývalý předseda vlády Jeho Veličenstva má nárok na doživotní rentu ve výši 115 tisíc liber za rok. V přepočtu je to asi 3,2 milionu korun ročně, tedy asi 266 tisíc korun měsíčně. Odbory i zástupci opozičních stran, nejsilněji opoziční Labour Party, již toto kritizují. Vzhledem k tak krátkému angažmá v čele vlády požadují po Trussové, aby se finanční podpory vzdala.

Vzdejte se, i kvůli ekonomické situaci

Liz Trussová v čele vlády vydržela pouze 6 týdnů, ovšem za tuto dobu stihl její kabinet zažít velmi nepříjemné chvíle. Například když navrhl balíček snížení daní, který destabilizoval celý finanční sektor Británie. Kvůli nekvalitní přípravě pak kabinet prosazení balíčku vzdal. Šéf opozice Keir Starmer tvrdí, že Trussová by měla doživotní rentu odmítnout, byla by to dle něj správná věc, vzhledem k tomu, že v úřadu strávila pouhých 45 dní. Odbory státních zaměstnanců PCS ústy svého předsedy Marka Serwotka mají podobný názor. Dalším důvodem pro vzdání se renty by měla být dle odborů ekonomická situace země. 20 % státních zaměstnanců využívá potravinové banky a 35 % lidí vynechává jídlo kvůli nedostatku financí. Právě kvůli tomu je dle odborů nepřípustné, aby Trussová odešla s 115 tisíci liber ročně do konce života.

Příspěvek zavedený po Thatcherové

A o čem je vlastně řeč? Jde o takzvaný Public Duty Costs Allowance, tedy příspěvek na náklady veřejné služby, označovaný také jako PDCA. V Británii byl zaveden po rezignaci Margaret Thatcherové a má sloužit jako pokrytí nákladů na kancelář a personál bývalých předsedů vlád. Například bývalý premiéři John Major a Tony Blair si v letech 2020 a 2021 vyžádali celý tento příspěvek, tedy v maximální možné výši. Gordon Brown a David Cameron si pak nechali téměř celý příspěvek. Theresa May pak „jen“ 58 tisíc liber.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/britanie-liz-truss-premierka-konec-renta-opozice.A221021_104847_zahranicni_bro, https://zpravy.tiscali.cz/trussova-by-se-kvuli-kratkemu-premierovani-mela-vzdat-dozivotniho-prispevku-soudi-opozice-544456

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.