Brzda pro elektromobily? Česko a Itálie protestují proti přísným kvótám

Škoda

Česká republika a Itálie spojily síly v boji proti novým pokutám za emise CO₂, které hrozí evropským automobilkám od roku 2025. Nízká poptávka po elektromobilech v Evropě totiž přináší nové problémy.

Česká republika a Itálie se rozhodly postavit společně proti přísnějším limitům emisí CO₂ pro automobilky. Od roku 2025 by totiž tyto firmy mohly čelit vysokým pokutám, pokud nebudou schopné snížit emise na 94 gramů na kilometr. Současný limit je 116 g/km, což je podstatně vyšší a snáze dosažitelný.

Na pátečním setkání se Česká republika s Itálií shodly na společném postupu, který představí na summitu EU v Budapešti. Obě země upozorňují, že problém s emisemi komplikují i aktuální ekonomické podmínky a slabá poptávka po elektromobilech v Evropě. Kupka rovněž vyjádřil obavy, že pokuty za emise by mohly ohrozit financování výzkumu a vývoje v automobilovém průmyslu. 

„Chceme zabránit dvěma věcem. Jednak tomu, aby příští rok musely evropské automobilky platit poměrně vysoké sankce za to, že neplní limity produkce CO2 u flotily nově vyráběných automobilů. A také přistoupit k přehodnocení zákazu spalovacích motorů po roce 2035 už v příštím roce,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka.

Evropa míří k přísnějším limitům

Evropská unie plánuje snížit průměrné emisní limity na 94 g/km od roku 2025, což je další krok k ochraně klimatu. Automobilky, které tyto hodnoty překročí, čeká pokuta ve výši 95 eur za každý gram CO₂ nad stanovený limit, a to za každý prodaný vůz. Tento tlak by mohl nutit výrobce zrychlit přechod na elektromobily nebo jiné nízkoemisní technologie.

Slabý zájem o elektromobily jako problém

Kupka upozornil, že nízký zájem o elektromobily činí plnění těchto cílů ještě složitější. Trh s elektromobily v Evropě aktuálně stagnuje, což způsobuje komplikace při financování nutných změn v automobilové výrobě. „Automobilky nemají dostatek peněz na investice, pokud budou zatížené pokutami,“ vysvětlil Kupka v nedělním diskusním pořadu na televizní stanici CNN Prima News. Mnoho výrobců se ocitá v situaci, kdy není jisté, zda dokážou včas přizpůsobit své modelové řady novým požadavkům.

Český automobilový průmysl v ohrožení

Automobilový průmysl má pro českou ekonomiku zásadní význam. Tvoří přibližně 9 % HDP a země se řadí k evropské špičce v počtu vyrobených aut na obyvatele. Česká republika je domovem pro tři automobilky – Škoda Auto, Hyundai Motor a Toyota Motor Corp. Případné pokuty a výdaje spojené s přechodem na elektromobilitu by mohly tento klíčový sektor výrazně zasáhnout.

Česká republika se dlouhodobě staví proti některým aspektům evropské Zelené dohody, která má za cíl bojovat proti změnám klimatu a snižovat znečištění. Kupka a jeho italští partneři zdůrazňují, že nutné změny je třeba realizovat s ohledem na reálné možnosti výrobců. Evropské limity se mají postupně zpřísňovat, až dojde k plánovanému zákazu prodeje nových vozů se spalovacími motory v roce 2035. Právě proto je nutné najít kompromis, který zajistí rozvoj čisté elektromobility, ale zároveň ochrání evropské automobilky před ekonomickými riziky.

Zdroje info: https://tvpworld.com/83302634/czechia-and-italy-team-up-to-fight-carmakers-co2-fines, https://cnn.iprima.cz/vyzveme-zeme-eu-aby-zastavily-sankce-proti-automobilkam-rekl-kupka-odhalil-postup-s-italii-452342

Náhledové foto: Pixabay