Bude budoucí měsíční základna postavená z LEGA? Možná ano
Stálá lidská přítomnost na Měsíci už nebude v budoucnosti jen pouhým snem. Vědci navíc vymysleli, jak Měsíc osídlit. Kostky z měsíčního prachu položí ke stavbám na Měsíci základy. Jednotlivé cihly z regolitu do sebe prý náramně pasují, dají se spojit i zacvaknout. Prostě jako LEGO.
LEGO a osidlování Měsíce
LEGO, které bylo k vývoji stavebního systému pro měsíční základnu přizváno, dodalo všem dobře známý koncept i know how výroby legendárních kostek. Materiál byl ale tentokrát jiný.
Foto: Pixabay
Výroba kostek byla totiž realizována z miliardy let starého meteoritu ve směsi s umělým měsíčním regolitem. Tištěné 3D kostičky z tohoto materiálu pak fungují na principu dnešního LEGA, se kterým se dá podle vědců dobře pracovat. Kdo byl to byl řekl, že základem měsíční infrastruktury bude pravděpodobně i obyčejné LEGO.
Kostky ze stlačeného vesmírného prachu mají budoucnost i pro výstavbu přístřešků pro kosmonauty. Prozatím žádné stavby na Měsíci vidět nemůžete, to by se ale mělo již brzy změnit.
Nezbytný předpoklad
Stavby na Měsíci musí nutně využívat v maximální míře místní materiály. Doprava čehokoliv ze Země je totiž nesmírně nákladná a měsíční regolit je tak předpokladem pro ekonomicky efektivní projekty stálého osídlení Měsíce. Vzpomeňte si na to pokaždé, až si půjdete s dětmi (nebo sami) hrát s LEGEM.
Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/lego-esa-evropska-vesmirna-agentura-kostka-prach-vesmirny-stavebnice.A240702_103128_eko-zahranicni_jadv
https://www.esa.int/About_Us/Branding_and_Partnerships/The_space_bricks_have_landed
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.