Bude muset být obsah vytvořený AI označen?
S prudkým rozvojem nástrojů založených na umělé inteligenci jako je například Google Bard, nebo ChatGPT za nímž stoji Microsoft, vyvstávají také otázky mířící na rizika, která může umělá inteligence představovat. Sami někteří tvůrci technologie AI varují před některými potenciálními riziky. V tuto chvíli se jako nejakutnější jeví rizika spojená s tvorbou multimédií s dezinformačním potenciálem. Především proto hodlá Evropská komise zavést pravidla pro regulaci obsahu vytvořeného AI.
Evropa a technologičtí giganti
V současné době není ještě zcela jasné, zda bude regulace součástí dobrovolného kodexu, k jehož dodržování se velké technologické společnosti jako je Google, Microsoft, Meta, ale třeba i český Seznam zavázaly, anebo bude přímo součástí Evropské legislativy.
Jedním z hlavních prvků tohoto regulačního systému by mělo být označování obsahu generovaného AI. Pravidla jsou v současné době projednávána na úrovni jednotlivých členských zemí EU a Evropského parlamentu. Podle eurokomisařky a místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové by měl regulační mechanismus začít platit již velmi brzy, na druhou stranu zavedení jakéhokoliv takového systému do praxe bude pravděpodobně trvat několik let.
Foto: Pixabay
Umělá komise jako dezinformační hrozba
Umělá inteligence se za velmi krátkou dobu, po kterou je dostupná prakticky komukoliv, dostala do stavu, kdy je schopna vytvářet kromě textového i obrazový obsah nebo videoobsah prakticky nerozeznatelný od skutečného. Potenciál této technologie pro vytváření dezinformačního obsahu je tak bohužel obrovský. Evropská norma s názvem Akt o umělé inteligenci je jedním z prvních pokusů o regulaci této nové technologie.
Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-software-obsah-tvoreny-umelou-inteligenci-bude-oznacen-pozaduje-ek-40433725
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.