Bude se rozhodovat o návratu dětí do škol
Poradce premiéra Andreje Babiše a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula v médiích nastínil, jak by to mohlo během pandemie koronaviru nyní vypadat s dětmi, kteří jsou ve valné většině doma na distanční výuce. Hovoří se o tom, že do školy by se mělo dostat více dětí. Jejich účast bude však podmíněna negativním testem na přítomnost viru v těle.
Vláda to bude řešit v pondělí
Již v pondělí by tedy, podle Romana Prymuly, měla vláda na svém jednání řešit, zda za takových podmínek pošle více dětí a studentů do škol, které jsou od října téměř zavřené a bez dětí. A kolik dětí by se mohlo vrátit do školy? Hovoří se o prvním stupni i maturantech. Pokud tomu tak však bude a případně v jakém rozsahu, to se dozvíme nejdříve právě po pondělním zasedání vlády. Pro připomenutí je dobré dodat, že nynější stav je následující. Žáci a studenti základních a středních škol jsou doma na distanční výuce. Výjimku tvoří žáci prvních dvou tříd prvního stupně základních škol.
Jak by to v praxi vypadalo?
Roman Prymula v rozhovoru pro Českou televizi také popsal, jak by mohl vypadat režim testování žáků a studentů, pokud by se pro ně školy rozhodnutím vlády opravdu otevřely. Nejspíše by to mohlo vypadat tak, že ráno by byli všichni příchozí žáci otestování. Těm, kdož by vzorky odebírali, by byly rozdány PCR testy. Ty umožňují znát výsledek již po 15 minutách od provedení výtěru. Touto variantou se dle Prymuly již zabývali experti, kteří doprovázeli premiéra Babiše na cestě do Maďarska.
Zavřené školy vadí i opozici
Opozice již delší dobu kritizuje zavřené základní i střední školy. Dle předsedy ODS Petra Fialy, nemohou být školy zavřené donekonečna. Mají se tak navrhnout taková hygienická opatření, která by umožnila vstup dětí do škol, a odlehčila rodičům, kteří se mohou zase plně zaměřit na práci a další problémy navrhuje Fiala na svém Twitteru. To, že jsou téměř rok zavřené školy vadí i dalším zástupcům opozice. Například KSČM či Pirátům se STAN. Poslední dvě strany dokonce formulují požadavek otevření škol při nezbytných hygienických opatřeních, jako svou podmínku pro to, aby strany vůbec vyjednávaly s vládou o podpoře nouzového stavu. Ten končí 14. února. Vláda chce usilovat o jeho prodloužení. V Poslanecké sněmovně však nemá pro toto prodloužení zatím důvěru. S další podporou KSČM totiž od tohoto týdne již počítat nemůže.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.