Bude se zdražovat. Ministr Výborný situaci s cenami potravin nevidí optimisticky
Pokud jste se domnívali, že alespoň něco pozitivního nás čeká v příštím roce, a to konkrétně nižší cena potravin, tak bohužel. Ano, zdá se logické, že když klesne sazba DPH u potravin, že budou levnější. Jenže opak je pravdou. A k tomu jeden svádí vinu na druhého. Jak je možné, že v Polsku je podstatně levněji než u nás? Co nejvíce zdraží od ledna?
Bude hůř aneb další zdražování
Od ledna příštího roku dojde ke snížení DPH sazby u potravin, a to konkrétně z 15 na 12 %. Zatímco dříve obchodní řetězce hovořily o promítnutí snížení, tak nyní je tomu však jinak. Potraviny od ledna zdraží. O této skutečnosti informoval novináře ministr zemědělství Marek Výborný. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza vzápětí po vystoupení ministra Výborného sdělil, že dodavatelé mají ke zdražování důvod, neboť neustále rostou ceny energií. Podle Prouzy se rovněž vláda rozhodla výrobcům potravin s jejich cenami už nepomáhat. A proto Tomáš Prouza uvedl, že ceny potravin se budou zvedat o 5 až 10 %.
Prouza dále zmínil fakt, že potravináři zdražování odůvodňují nejen výše zmíněnými vysokými cenami energií, ale také zvyšováním ceny dopravy, jakožto i vyšší náklady na práci kvůli změnám ohledně práce na dohody. Také uvedl vyšší daně z nemovitostí. Zkrátka se jedná o změny, které přináší schválený konsolidační balíček. Dále Prouza zdůraznil, když se vláda rozhodla firmám zvedat náklady, je tak zcela logické, že potravináři promítnou vyšší náklady do cen.
Položky, které nejvíce zdraží
Podle Prouzy můžeme čekat vyšší ceny nápojů, což rovněž dodavatelé už předem oznamují. Prouza poukázal na to, že nealkoholické nápoje budou od ledna 2024 nově v základní DPH sazbě 21 %, zatímco nyní jsou ve snížené DPH sazbě, která činí 15 %. Nicméně k největšímu zdražení dojde u mléčných výrobků, jejichž výroba je energeticky náročná.
Ceny v Polsku vs. ČR
Zástupci obchodníků nejsou podle ministra zemědělství schopni dát jasnou odpověď na to, jak je možné, že u nás jsou ceny výrazně vyšší než v sousedním Polsku. Uvedl, že přitom rozdíly v DPH nevysvětlují situaci, kdy nákup v ČR je až o 70 % dražší než v Polsku.
Neúspěšný návrh na srovnávací aplikaci cen potravin
Ministr zemědělství Výborný nepochodil při jednání se zástupci obchodních řetězců a Svazem obchodu a cestovního ruchu se svým návrhem na aplikaci, která by srovnávala ceny potravin. Ministr Výborný uvedl, že na tento nápad ho přivedl příklad z Řecka, kde spuštění obdobného srovnávače vedlo k poklesu cen o cca 18 %. Otázkou prý je, zda taková aplikace je v ČR potřeba. Dle ministra Výborného se o tom ještě dá jednat. Měla by taková aplikace u nás efekt?
Náhledové foto: Pixabay