Bydlení v ČR je čím dál horší aneb Český trh s bydlením patří mezi nejhorší v Evropské unii

bydlení

Česká republika se letos opět propadla o jednu příčku níže a jsme tak jedním z nejhůře hodnocených států v Evropské unii. Co je příčinou? Proč český trh s bydlením patří takřka k nejhorším?

Český trh s bydlením je čím dál horší. Česko si opět pohoršilo, a tak je jedním z pěti nejhůře hodnocených států. Za námi už jsou jen takové země, jako Lotyšsko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Naopak první příčky patří zemím, jako jsou Finsko, Švédsko a Chorvatsko. Zatímco Česko se loni umístilo na 22. místě, předloni na 21., tak nyní je to ještě horší, tj. 23. místo, bohužel. Vyplývá to z analýzy Indexu prosperity a finančního zdraví, který pravidelně připravuje Česká spořitelna se Sociologickým ústavem a projektem Evropa v datech.

Viníkem je finanční nedostupnost

Podmínky bydlení v ČR se zhoršují díky vysokým cenám novostaveb, finanční nedostupnosti, jakožto zdlouhavému procesu stavebního řízení. Jen pro názorný příklad, Švédové či Finové mohou koupit průměrně velký byt za osm ročních platů, což představuje pátý nejvyšší počet v Evropské unii. Za finanční nedostupností stojí zejména slabá výstavba nových bytů. Dle hrubého odhadu je potřeba ročně postavit 50 až 60 tisíc nových bytů. Za poslední dekádu jich bylo však postaveno jen něco málo přes 30 tisíc ročně.

Dlouhodobě tak poklesla dostupnost bydlení měřená násobkem průměrných ročních příjmů k ceně průměrného bydlení. I když v roce 2022 došlo k navýšení výstavby bytů, což se však ale dlouhodobě neprojeví. Přestože byl v loňském roce nárůst dokončených bytů, letos opět klesá počet zahájené výstavby.

Vysoké náklady na bydlení

K celkovému zhoršení do značné míry přispívají též výdaje spjaté s bydlením. S nadměrnými výdaji na bydlení se v Česku potýká 9 % domácností, zatímco v roce 2021 to bylo 6 %. Příčinou je především nárůst cen za topení. Zdvojnásobil se počet domácností, které nemohou dostatečně topit. Neustále rostoucí náklady na bydlení, které ženou ceny za energie nahoru, patří v ČR mezi závažné problémy. Řada osob v ČR žije v prostorách s vysokou energetickou náročností. Roste počet těch, kteří platí za bydlení více než 50 % svých příjmů. A dokonce 115 tisíc osob platí až 70 % svých příjmů za bydlení.

Kvalita domů a bytů

Rostoucí náklady na bydlení se negativně projevují na stavbu domů a bytů. Data ukazují jasně, že během posledních tří let došlo ke zhoršení. Narostl počet domácností, do kterých zatéká. Konkrétně se jedná o nárůst ze 7 na 9 %. Taktéž poklesla i výhodnost bydlení v nájemních bytech.

Zdroj: https://minutovezpravy.cz/clanek/nas-trh-s-bydlenim-je-paty-nejhorsi-v-cele-evropske-unii/

https://www.penize.cz/nakup-a-prodej-nemovitosti/463878-cesky-trh-s-bydlenim-patri-k-nejhorsim-v-eu-problem-ma-pres-milion-lidi

Náhledové foto: Pixabay