Čeká nás šok: Nájemníci nebudou mít na doplatky za energie

01_elektricka_energie

Poslední měsíce jsou v Česku ve znamení zvyšujících se cen, růstu inflace. Příčin je hned několik, jsou vnitřní i vnější. Tyto zvyšující se ceny budou mít nejspíše neblahý následek i pro nájemníky. Majitelé nemovitostí mají totiž zpravidla energie takzvaně napsané na sebe. Pokud nebyly nájemníkům zvýšeny pravidelné zálohy na energie, mohou mít následně při vyúčtování nájemníci velké problémy.

Roční doplatek – až desítky tisíc korun

Pokud nebyly v průběhu zdražování zvýšeny zálohy na energie, pak nájemníkům hrozí, že při vyúčtování budou muset doplácet nedoplatky. Roční nedoplatky se pak mohou pohybovat, v této situaci, i v řádech desítek tisíc korun. Zkomplikuje to tedy život nájemníků, ale v konečném důsledku i pronajímatelů, kteří včas nezvýšili zálohy na energie placené společně s nájemným.

Ceny dramaticky rostou, mají růst i zálohy

Ceny energií jsou v porovnání s minulým rokem astronomické. U plynu se například jedná o nárůst až o násobky. Pronajímatelé, tedy vlastníci nemovitostí, kteří zpravidla energie platí sami, často s tímto faktorem nekalkulovali a včas nezvýšili zálohy na energie svým nájemníkům. Pokud se však nedohodli se svými nájemníky na okamžité úpravě výše záloh, mohou mít problémy. Ještě větší problémy to jsou pro nájemníky. V rámci ročního vyúčtování, které musí provádět každý pronajímatel, který si za energie účtuje takzvané zálohy (tedy nikoli reálná částky za spotřebu ani paušální částku či paušální částku zahrnující v sobě nájem a všechny ostatní náklady), totiž může být reálná cena energie výrazně vyšší. Následně vzniká nedoplatek, který je rozdílem reálné ceny energie a výší ročních zaplacených záloh.

Myslete na to již ve smlouvě

Rada je tedy jasná, i pronajímatel má mít zájem na tom, aby byly vždy placeny zálohy v dostatečné výši. V nájemní smlouvě jde i taková situace ošetřit, pronajímatelé však často tyto věci ve smlouvě zanedbávají. Další náklady může přinést nikoli jen zdražování, ale i přechod k jinému dodavateli. To již v minulém i tomto roce řešily statisíce domácností, včetně pronajímatelů. Pokud se domníváte, že nezvýšení záloh včas je sice nepříjemné pro nájemníka, avšak pro pronajímatele nepředstavuje žádné riziko, jste na omylu. Negativní dopad má taková situace na všechny zúčastněné. Pokud se nájemník dostane do platební neschopnosti, může mít pronajímatel problém peníze, které již vynaložil, získat zpět. Rizikem jsou také náklad na soudní spory a vymáhání pohledávky. Stejně tak vystěhování neplatícího nájemníka může trvat i roky.

Zdroj: Tisková zpráva AK Polverini Strnad ze dne 20. 4. 2022
Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.