Cena hliníku je nejvyšší za poslední dekádu, kvůli puči v Africe
Ceny hliníku dosáhly nyní nejvyšší úrovně za posledních více než deset let poté, co došlo k vojenskému převratu v africké Guineji, která je významným dodavatelem hlavní rudy používané k výrobě tohoto kovu. Jedná se o další komplikaci pro celou řadu průmyslových odvětví, které hliník využívají, neboť jeho cena roste již celý letošní rok.
Africký puč a ceny hliníku
Cena hliníku na Londýnské burze kovů v pondělí 6. září vzrostla v maximu o 1,8 % na 2 775,50 dolarů za tunu. Došlo k tomu poté, co v západoafrické zemi o víkendu vypukla proběhl vojenský převrat. Armáda odvysílala prohlášení, že vláda státu byla rozpuštěna a armáda přebírá moc v zemi. Důvodem má být vysoká míra korupce v zemi a neschopnost civilní vlády řešit chudobu. Prezident Alfa Conde byl zatčen. Guinea patří i přes velké nerostné bohatství k nejchudším zemím světa.
Země je po Austrálii druhým největším producentem bauxitu na světě. A co je nejdůležitější, dodává více než polovinu rudy do Číny, která je stále celosvětově největším producentem hliníku. Ve chvíli, kdy jsou uzavřeny pozemní i vzdušné cesty, ze země se nedostane ani ruda.
Horníci, jejich vedení i obchodníci tak nyní nemají jinou možnost než sedět a čekat na další vyjasnění situace ze strany přechodných vojenských orgánů.
Foto: Pixabay
Cena hliníku v roce 2021
Ceny hliníku raketově rostlou celý letošní rok. Skokový nárůst poptávky po tomto kovu souvisí se snižováním jeho výroby v Číně, která usiluje o dosažení snížení emisí oxidu uhličitého z těžkého průmyslu.
Vyšší ceny hliníku by se mohly odrazit v celé globální ekonomice. A dojít by k tomu mohlo v době, kdy se svět obává vysoké inflace. Hliník je totiž klíčovou složkou široké škály produktů, od automobilů po chytré telefony či energetické systémy.
Zdroj informací: https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-09-06/aluminum-climbs-to-10-year-high-after-coup-attempt-in-guinea
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.