Cena ropy padá: Kdy to skončí?

Ropa

Cena ropy jde aktuálně dolů. Pro spotřebitele vynikající zpráva. Situace je hodně zajímavá, jelikož si cena ropy dokázala sáhnout na úplné minimum, ale dosáhla také maxima z roku 2016. Jaké jsou vlastně faktory, jež přímo působí na ceny ropy? Je jich poměrně hodně, a tak určitě není od věci podívat se na ně poněkud podrobněji.

Sankce na íránský obchod s ropou

Přesně 4. listopadu došlo k zavedení sankcí ze Strany USA na obchod Íránu s ropou. Spojené státy americké chtějí logicky vyvinout na Írán co možná největší tlak. Ostatně USA odstoupili od jaderné dohody již na počátku letošního roku. Očekával se logicky i výpadek ropy, a tak se zvýšila její produkce. Od října se začaly v důsledku posílení těžby projevovat přebytky ropy. Kartel OPEC 6 se sejde 6. prosince ve Vídni a je pravděpodobné, že bude omezena produkce černého zlata.

Americký dolar roste

V momentu počátku propadu ceny ropy začal růst americký dolar. Poukázat můžeme i na benchmark Bren, který je v mínusu, nicméně ceny ropy v brazilském realu nebo indické rupii jsou nahoře. Poptávka velkých spotřebitel je tak řádně tlačena. Dolar je aktuálně v jakémsi vyčkávacím stavu, kdy se čeká na to, jak bude reagovat FED.

Stavy zisků rafinérií

Tady je třeba se také pozastavit, jelikož zisky z ropy klesly za poslední tři roky na úplné minimum. Asijské rafinérie ale dokázaly využít zvýšených marží na naftu ještě před nástupem zimních měsíců. Petrochemický průmysl byl nicméně značně oslaben.

Jak jsou na tom velké fondy?

Pozice velkých fondů byly do značné míry zredukovány. Jedná se v podstatě o dosažení nejnižších pozici od roku 2007. Důkazem budiž právě stav hedge fondů na Wall Street. A kdy tedy bude opětovný růst? To se neví, nicméně získala by se tím důvěra investorů v trh s ropou. Situace je tedy otevřená a kdo ví, kdy se ceny zase začnou šlahat nahoru.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.