Cena zemědělské půdy v loňském roce rostla jen mírně

obilí

V roce 2023 došlo opět k nárůstu ceny zemědělské půdy. Podílelo se na něm hned několik faktorů. I přesto, ale nebyl loňský nárůst tak vysoký, jako v předchozích letech. Za kolik se nyní zemědělská půda prodává?

Ceny zemědělské půdy

V roce 2023 stal hektar zemědělské půdy v průměru 343,7 tisíce korun. Oproti roku 2022 šlo o nárůst o 2,9 %. Nárůst byl tedy nižší než v letech předchozích, a dokonce nedosáhl ani míry inflace.

obilí

Foto: Pixabay

Průměrnou hodnotu hektaru zemědělské půdy je ale třeba podrobit podrobnějšímu zkoumání. V první řadě platí, že více zdražovala orná půda nižší kvality a také trvalé traviny. V tomto případě byl nárůst 4,8 %. Rozdíly také panovaly v ceně půdy v různých okresech. Ta nejdražší je v okolí Prahy či v okresech Olomouc, Kolín, Mladá Boleslav a Hradec Králové. Vyšší ceny se týkaly také zemědělské půdy u hranic s Německem, kde cenu zvyšuje zájem německých investorů. I tak je však u nás zemědělská půda výrazně levnější než právě v Německu.

Kdo obchoduje se zemědělskou půdou

V současné době se na trh dostává především půda menších vlastníků a také lidí, kteří zatím obchodují spíše kratší dobu a již v tom nechtějí pokračovat. Dnešní kupci zemědělské půdy naopak většinou plánují půdu udržet. Buď na ní sami hospodaří anebo jí pronajímají. Něco takového však dává smysl především v dlouhodobém výhledu. Výnos z tzv. pachtovného, tedy pronájmu zemědělské půdy je v průměru asi 1,5 % ročně. V kombinaci s očekávaným růstem ceny zemědělské půdy je tato investice smysluplná.

Zdroje informací: https://www.denik.cz/ekonomika/cena-zemedelske-pudy-vzrostla-20240306.html

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/zemedelstvi-puda-pacht-ceny.A240206_165627_ekonomika_drh

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.