Ceny elektřiny se na podzim výrazně zvýší, je na čase začít s energií šetřit

01_zarovka

To, co ještě před několika málo měsíci zmiňovala pouze odborná média, je už nyní tématem diskutovaným širokou veřejností. Na podzim nás čeká nevyhnutelné a výrazné zdražení elektřiny. Důvodů je více, tím hlavním však oproti představě mnohých není tlak na zavádění obnovitelných zdroje. V současnosti je koneckonců cena elektřiny na trhu o dost vyšší, než je průměrná cena, za kterou jsou schopny jí produkovat obnovitelné zdroje (78 eur za megawatthodinu vs. 70 eur za megawatthodinu). Hlavním důvodem je velká poptávka související s koncem pandemického stavu a obnovováním průmyslové výroby.

Kdo nemá zafixovanou cenu, připlatí si

S výjimkou těch, kteří si nechali v minulých obdobích ceny zafixovat, si budou lidé muset za elektřinu připlatit. Není navíc vůbec jisté, zda po podzimní vlně zdražování nepřijde za několik málo měsíců další. Pro běžnou domácnost může jít v případě současného zvyšování cen o stovky či nižší tisíce korun ročně. Vyplatí se proto zopakovat i některá základní pravidla toho, jak doma s elektřinou šetřit.

02_elektrina

Foto: Pixabay

Jak doma šetřit s elektřinou

Obecným pravidlem pro úsporu elektrické energie by mělo být, že bychom měli spotřebovat jen takové množství energie, které je nezbytně nutné, resp. nám něco přináší. Zbytečně tak nesvítíme tam, kde zrovna nejsme a nabíječky od elektronických zařízení, které pro svoji pohodlnost ponecháváme v zásuvce, odpojujeme (tím navíc snížíme riziko požáru). Stejně tak i jiné elektrospotřebiče, které jsou v režimu stand-by je lepší odpojovat ze sítě.

Myčka na nádobí, stejně jako pračka by měly být využívány tak, aby měly na pilno., ale s rozumem. Prádlo, které je jen lehce znečištěné nevyžaduje celý program praní. Postačí ho vyprat na třicet minut s nižšími otáčkami.

Lednici je správné mít raději plnou než poloprázdnou. Otvírat by se měla jen když v ní hledáte něco konkrétního. V opačném případě se bude po častém otevírání snažit dohánět nastavenou teplotu, což něco stojí. Stejně tak do ní nevkládáme hrnce s teplým jídlem a dbáme na to, aby nevznikala námraza. Při velkém namrazení spotřebovává lednice více energie.

Energii šetříme i při vaření, pokud máte elektrický sporák. Na hrnce je lépe dávat pokličku a jídlo můžeme často dovařit s využitím zbytkového tepla.

Způsobů, jak šetřit energií je jistě mnohem více, je zkrátka důležité si uvědomit, že i zdánlivé maličkosti, pokud jsou dělány pravidelně a důsledně mohou účet za energii snížit. Budeme to potřebovat…

Zdroje informací: https://www.lidovky.cz/byznys/cena-za-elektrinu-poleti-strme-nahoru-zari-podle-expertu-prinese-vlnu-zdrazovan.A210808_203509_ln_ekonomika_tmr

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.