Ceny obědů stagnují u hranice 200 korun. Nejdražší zůstává jih Čech

Jídlo

Obědy v Česku dál stojí stejně. Průměrná cena se drží kolem 194 korun a žádné drama se zatím nekoná. Vyplývá to z dat společnosti Pluxee, která sleduje platby stravenkovými kartami. Od začátku roku ceny jídla kolísají maximálně o korunu. Ani březen nezamíchal pořadím regionů. Nejvíc platí lidé v Jihočeském kraji, nejméně tradičně na Vysočině.

Ceny obědů stagnují u hranice 200 korun

Praha dřív držela první místo, ale už pár měsíců platí, že Jihočeský kraj je nejdražší. Tam průměrná cena oběda v březnu dosáhla 205,92 korun. Následuje Středočeský kraj s cenou 202,78 korun. Až třetí skončila Praha – 201,09 korun.

Přes psychologickou hranici 200 korun se ceny dostaly ještě v Pardubickém kraji. Ostatní regiony se drží pod touto laťkou, nejčastěji mezi 190 až 200 korunami. Na opačné straně žebříčku zůstává Vysočina. Tam se lidé v březnu naobědvali za 168,53 korun.

„Žádné překotné změny nepřišly ani v závěru prvního čtvrtletí letošního roku. Průměrná cena za oběd činila 194,05 korun,“ říká Jan Michelfeit ze společnosti Pluxee.

Stravenky? Často nestačí

Zaměstnavatelé se sice mohou opřít o daňově optimální hodnotu stravenky – ta pro letošní rok činí 225 korun. Ale v praxi to vypadá jinak. Většina firem pořád dává lidem stravenky v hodnotě 120 až 130 korun.

„To bohužel dnes už na oběd nestačí,“ upozorňuje Michelfeit. Přitom podle pravidel má zaměstnavatel přispět 55 procent z hodnoty stravenky – letos 123,90 korun. Zbytek doplatí zaměstnanec. Teoreticky si tak za 225 korun člověk může dát slušný oběd. Jenže pokud firma přispívá méně, musí rozdíl doplácet zaměstnanec.

Proč obědy nezlevní?

Kdo čeká, že polední menu v restauracích zlevní, má smůlu. Náklady rostou – suroviny, energie, nájmy i mzdy.

„Loni nám zvedli cenu nájmu za restauraci i zahrádku, zvedla se spotřeba elektřiny, opět o něco výš jsou také ceny surovin, z nichž vaříme. Vzhledem k inflaci i zaměstnanci požadovali navýšení mezd,“ popisuje Aneta Sus Zajíčková, provozní ostravské Radegastovny.

Restaurace ale vědí, že lidi nemůžou zkoušet donekonečna. Ceny tlačit výš? Riziko, že zákazníci přestanou chodit. Už teď se mění návyky. Lidé chodí na obědy méně často. Ti, co dřív obědvali každý den, teď přijdou dvakrát týdně.

„Mnozí naši partneři z řad restauratérů potvrzují, že na obědy chodí méně lidí než dříve,“ potvrzuje Michelfeit. Polední menu v ceně kolem 200 korun každý den? To by při plném měsíci vyšlo na čtyři tisíce. A to si každý rozmyslí.

Některé podniky proto mění nabídku. Polední menu už není každý den jiné. Některá jídla se opakují nebo mají jednotnou týdenní nabídku.

„Navíc do něj můžete zakomponovat jídlo tzv. low cost, zdravé, ale třeba i minutkové. A z toho poskládáte menu tak, že si vybere každý,“ říká Zajíčková. Přiznává ale, že stálí zákazníci mají pak omezenější možnosti. Ale jinak to nejde.

Krabičky vítězí

Kdo nechce za oběd utrácet, nosí si jídlo z domova. Krabičky z kuchyně nahrazují restaurace. A roste i tlak na zaměstnavatele. Když už nepřispějí víc na stravenky, mohli by aspoň vybavit firmu místem, kde si zaměstnanci své jídlo ohřejí.

Zdroje info: https://zpravy.kurzy.cz/808710-ceny-obedu-se-drzi-kolem-200-korun-nejdrazsi-zustavaji-na-jihu-cech-nejlevnejsi-tradicne-na/, Jan Michelfeit, Aneta Sus Zajíčková

Náhledové foto: Pixabay