Ceny pohonných hmot klesají, ceny potravin rostou. A budou i nadále
Zatímco ceny benzínu na čerpacích stanicích klesly o 6 %, potraviny naopak o 6 % procent oproti minulému roku podražily. Přestože by se dalo očekávat snížení cen potravin, když jsou vstupní náklady na jejich dovoz díky snížené ceně benzínu nižší, opak je pravdou. A tak nás jako spotřebitele pokles cen pohonných hmot na jednu stranu těší, prognózy pro vývoj na potravinovém trhu už tak optimistické nejsou.
Inflace je nejvyšší od roku 2012
Ceny benzínu na světových trzích jsou skoro o polovinu nižší, než byly minulý rok, a tento propad se pro řidiče příznivě projevil v cenách na čerpacích stanicích. A v následujících měsících se i nadále očekává jejich pokles. Jinak tomu je ale u cen zeleniny a masa, které v březnu vzrostly. Maso je například v meziročním srovnání o 13 % dražší, u vepřového masa je růst skoro pětadvaceti procentní. Celkové ceny potravin jsou v porovnání s březnovými hodnotami minulého roku o 6 % vyšší, což je zatím největší narůst za posledních osm let.
Kvůli suchu hrozí neúroda
A za současného stavu, kdy je s dlouhotrvajícím suchem ohrožena i letošní úroda, se zdá, že potraviny budou i nadále zdražovat. A to i ty sezónní, které by v letních měsících byly za normálních okolností levnější.
A do toho ještě pandemie …
Současná krizová situace je však velmi nevyzpytatelná, a tak učinit v tuto chvíli jakékoliv prognózy je obtížné. Pokračující trend růstu cen potravin se však jeví jako pravděpodobný scénář. Omezení zahraničního obchodu kvůli koronavirové pandemii na tomto růstu bude mít svůj podíl. Kromě neúrody v důsledku sucha tak ceny nahoru bude tlačit i mimořádná epidemiologická situace. Odborníci očekávají růst cenové hladiny na tento rok v průměru asi o 2,5 %.
Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.